Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VI Aukcja Fotografii w Łodzi

Mirosława Kasowska
Mirosława Kasowska
Zdjęcie historycznej - I Aukcji Fotografii w Łodzi z 2005 roku
Zdjęcie historycznej - I Aukcji Fotografii w Łodzi z 2005 roku Kazimierz Laskowicz
11 kwietnia o godzinie 18.30 w galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego przy ul. Piotrkowskiej 102 odbędzie się VI Aukcja Fotografii. We współpracy z ŁTF organizuje ją łódzki dom aukcyjny Rynek Sztuki.

Do wyboru będzie 56 prac 21 autorów, w większości przypadków pochodzących z Łodzi. Ich nazwiska to Czesław Abratkiewicz, Aleksander Batorowski, Sławomir Grzanek, Tomasz Grzeszczak, Jola i Franciszek Kluczyńscy, Witold Krymarys, Krzysztof Kurowski, Witek Kurowski, Natalia Lewandowska, Jerzy Meyer, Edyta Pilichowska, Urszula Ratajczyk, Piotr Rosiński, Ryszard Sąsiadek, Małgorzata Skoczylas, Beata Stankiewicz, Tankred Strzelczyk, Marta Szostek, Izabela Zielińska i Krumak.

Wiadomości 24.pl dowiedziały się, że wśród nich są zwycięzcy wielu konkursów fotograficznych. Także posiadacze złotych, srebrnych i brązowych medali za Twórczość Artystyczną od 48 lat przyznawanych przez Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne z udziałem niezależnego jury. Swoje dzieła na aukcję przekazali też posiadacze medali Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej.

Wielu autorów zaprezentuje trzy prace. Ich poziom gwarantują eksperci Rynku Sztuki. Najstarszy uczestnik urodził się w 1938, a najmłodsza uczestniczka w 1984 roku. Spotkanie stanowić więc będzie nie tylko okazję do nabycia interesujących zdjęć, ale da też szansę zobaczenia jak otaczającą nas rzeczywistość widzi kilka pokoleń fotografików.

Wielu z nich bierze udział w tym przedsięwzięciu już po raz szósty. Jest to m.in. Urszula Ratajczyk, Witold Krymarys, Krzysztof Kurowski, Piotr Rosiński i Sławomir Grzanek.

Tematyka prac jest różnorodna. Mamy tu, tak jak podczas poprzednich aukcji, przede wszystkim klasyczne dziedziny fotografii jak krajobraz, architekturę, akty, portret, przyrodę a także reportaż i makro. Wszystkie prace oprawione są w passe-partout.

Zakwalifikowane fotogramy można oglądać w internecie na stronie domu aukcyjnego Rynek Sztuki, a bezpośrednio w dniu imprezy od godziny 10.00 w galerii ŁTF. Do wylicytowanej ceny doliczana jest opłata manipulacyjna w wysokości 10 %. Aukcję, tak jak i pięć poprzednich, sprawnie uderzając młotkiem poprowadzi sam prezes domu aukcyjnego Rynek Sztuki Wojciech Niewiarowksi.

Historia

Łódzkie aukcje fotografii, tak jak i każde przedsięwzięcie, mają swoją historię. Początkowo zdjęcia stanowiły jedynie uzupełnienie oferty artystów plastyków, przedstawianej podczas sesji przeprowadzanych przez dom aukcyjny Rynek Sztuki. Z czasem jednak zainteresowanie samą fotografią powiększało się. W 2005 roku odbyła się pierwsza osobna aukcja na której można było nabyć tylko dzieła artystów fotografików. Od tamtego czasu imprezy te odbywają się dwa razy do roku – przed Bożym Narodzeniem i w okolicach Wielkanocy. Zainteresowanie nimi nie maleje, wręcz odwrotnie. Łódzkie aukcje cieszą się coraz większym zainteresowaniem i wydaje się, że na trwałe wpisały się w fotograficzny pejzaż Łodzi.

Trzeba tu nadmienić, że fotografia jednocześnie nie znikła z aukcji samego domu Rynek Sztuki. W ramach działalności tej instytucji nadal sprzedawana jest wraz z innymi dziełami plastycznymi. Podczas ostatniej takiej imprezy, która odbyła się 9 marca br. prezentowano tam trzy prace – Urszuli Ratajczyk, Piotra Rosińskiego i Witolda Krymarysa.

Na pierwszej czysto fotograficznej aukcji (16 grudnia 2005), która była niejako próbną, wystawiono 24 fotogramy. Na drugiej (24 marca 2006) już 50, a na trzeciej (24 listopada 2006) 76. Podczas IV edycji (23 marca 2007) nabywcom zaprezentowano 63 prace, a podczas V (14 grudnia 2007) 22 autorów pokazało 58 fotogramów. Podczas ostatniej sesji uzyskane ceny rozpoczynały się od 70 zł. Najwięcej – 620 zł - zapłacono za barwną fotografię 70x70 bez tytułu Piotra Rosińskiego.

O samych nabywcach trudno coś powiedzieć, bo tak jak i podczas innych aukcji z reguły nie chcą się ujawniać. Wiemy tylko, że nie wszyscy z nich byli łodzianami. – Na pewno były osoby spoza naszego miasta – powiedział Wiadomościom24.pl Krzysztof Kurowski, sekretarz Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto