W niedzielę 22 maja na zamku w Toszku odbędą się VI Brewerie Toszeckie, czyli sprawiedliwe osądy księcia Przemka Toszeckiego.

Przemek Przemysł Przemysław Toszecki z Piastów Opolskich urodził się około 1425 roku, jako drugi syn księcia oświęcimskiego Kazimierza I i Anny Żagańskiej. Po śmierci ojca, gdy tylko uzyskał pełnoletność, wspólnie z braćmi Wacławem i Janem złożyli hołd lenny królowi polskiemu.
W podziale księstwa 19 stycznia 1445 roku po zmarłym ojcu Przemysław otrzymał księstwo toszeckie, w którym prowadził rządy do śmierci w grudniu 1484 roku.

A jak sprawował rządy i jakie panowały zań prawa, będziemy mogli się przekonać już niebawem 22 maja na toszeckim zamku. Tam bowiem po raz VI odbędą się "Brewerie Toszeckie, czyli jak książę Przemko Toszecki sprawiedliwie sądził". Wszystko to rozpocznie się w samo południe otwarciem kramów ze wszelakimi zbytkami, dobrym jadłem, no i przednim miodem pitnym.
Odbędą się także inksze zabawy i uciechy, które trwać mają do samej godziny dwudziestej, a wszystko to zamieszczone na piśmie wydanym przez toszecki magistrat.

A tak o toszeckim zamku czytamy na stronie miasta:

Zamek w Toszku to unikalny gotycki obiekt stanowiący skarb dziedzictwa kulturowego Śląska. Jego historia jest nierozerwalnie związana z historią Regionu. Począwszy od panowania Piastów Opolskich, poprzez okres panowania Redernów i Colonnów, aż do świetności tego obiektu w epoce romantyzmu, kiedy to właścicielem zamku był ojciec słynnego poety romantycznego Józefa von Eichendorffa.

W latach 60. zamek został częściowo odbudowany. W chwili obecnej jest on w zarządzaniu Centrum Kultury "Zamek w Toszku''.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!