Poznań będzie w dniach 29 XI – 1 XII 2013 po raz ósmy gospodarzem Made in Chicago. Niestety zabraknie tym razem nieodżałowanego współtwórcy Festiwalu – zmarłego w tym roku Wojtka Juszczaka.

Warto przypomnieć, że Made in Chicago jest festiwalem wyjątkowym - jedynym w Europie ukazującym dziedzictwo chicagowskiego jazzu. Estrada Poznańska wraz z Jazz Institute of Chicago zapraszają do udziału w nim za każdym razem kilkunastu twórców. Przyjeżdżają tu młodzi utalentowani muzycy i legendy jazzu. Często jest to dla nich pierwsza wizyta w Polsce. Zmieniające się składy grup próbują przedstawić pełne spektrum chicagowskiego jazzu - i klasykę, i awangardę, i muzykę improwizowaną, blues, i jazz wokalny.

Poprzednie edycje Festiwalu kierowały na Poznań zainteresowanie mediów i przedstawicieli polskiej i zagranicznej branży muzycznej. Tu pojawiają się organizatorzy najważniejszych europejskich festiwali jazzowych.

Poznań stał się dla chicagowskich muzyków europejską stolicą jazzu. Miasto gościło już blisko 100 muzyków. Prócz koncertów organizowane są spotkania edukacyjny oraz warsztaty dla muzyków. Koncert finałowy wypełnia zawsze premierowy program przygotowany przez jednego z artystów, który w roli dyrygenta prowadzi orkiestrę złożoną ze wszystkich gości Made in Chicago. Stanowi to swoistą próbę nawiązania do idei "Experimental Band" Muhala Richarda Abramsa.

Organizatorami Festiwalu są: Estrada Poznańska (miejska instytucja kultury, organizator ponad 100 wydarzeń kulturalnych rocznie) i Jazz Institute of Chicago (istniejący od 1969 roku, powstały z inicjatywy muzycznych publicystów, pedagogów, właścicieli klubów i wytwórni oraz muzyków jazzowych, wspiera różne inicjatywy artystyczne i edukacyjne związane z muzyką jazzową).

Tegoroczny Festiwal amerykańscy artyści dedykują zmarłemu w końcu lipca Wojciechowi Juszczakowi - dyrektorowi artystycznemu Estrady Poznańskiej, pomysłodawcy i współtwórcy Made in Chicago i merytorycznemu szefowi poznańskiego Festiwalu. Chicagowscy jazzmani postanowili , że tym razem "Chicago zagra dla Wojtka". Do Poznania przyjadą znakomici muzycy: Roscoe Mitchell, Nicole Mitchell, Dee Alexander, Ari Brown, Harrison Bankhead i kilkunastu innych znanych jazzmanów. Formacja słynnego pianisty Roberta Irvinga III na ten Festiwal przybierze nazwę "Chicago Woj-tet". Prowadzona przez saksofonistę Mwatę Bowdena i kontrabasistę Tatsu Aokego kilkunastoosobowa grupa zagra koncert zatytułowany "Kizuna: A Gathering for Wojciech".

Festiwal, na którego program złożą się ciekawe projekty, rozpoczyna się 29 XI. Impreza potrwa do 1 XII. Szczegółowy program dostępny na stronie http://www.madeinchicago.pl/index.php/pl/program/.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!