W Lądzie nad Wartą, podczas VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej, który odbywa się 2 i 3 czerwca, na gości oczekują królewscy poddani: kupcy, rzemieślnicy, wojowie, rycerze, mnisi, kapłani oraz muzykanci i kuglarze.

Ląd nad Wartą, to miejsce ważne dla kultury polskiej i europejskiej, często odwiedzane przez królów i biskupów.

Przybywając na VIII Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą będzie się można dowiedzieć o problemach średniowiecznego państwa i Kościoła, sprawach, o które troszczyli się władcy i jakimi ideami się kierowali, jak żyli, podróżowali i mieszkali. Ciekawe wykłady, interesujące wystawy, wspaniała architektura cysterskiego klasztoru oraz dzieła sztuki to jedynie kilka z wielu atrakcji jakie czekają na dorosłych i dzieci.

Wszyscy, którzy przybędą na festiwal zostaną przyjęci po królewsku.

Program VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą na 3 czerwca 2012 roku przedstawia się następująco:

GRÓD I PODGRODZIE
godz. 9.30-17.00 "W grodzie i na podgrodziu": warsztaty rzemieślników, kramy kupieckie, prace rolnicze i sceny z życia dawnych Słowian
godz. 10.00-14.00 Konkursy i zajęcia edukacyjne dla dzieci z zakresu przyrody – punkt informacyjny Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
godz.10.00 "W świecie zwierzą" - zajęcia przed tablicą edukacyjną (Ośrodek Edukacji Przyrodniczej)
godz. 10.000 "Historia i przyroda" wycieczka rowerowa po pradolinie Warty (grodzisko na "Rydlowej Górze" - "Lądkowski Borek" -Lądek)
zbiórka przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczej
godz. 10.30-13.00 "Turniej rycerski na cześć króla" zabawy edukacyjne dla dzieci (Stowarzyszenie "Przeszłość dla Przyszłości" z Poznania)
godz. 10.30-12.00 "Władza w średniowieczu - idee i konflikty" - wykłady popularno-naukowe:
Władza we wczesnym średniowieczu - prof. Przemysław Urbańczyk (Warszawa)
Konflikt króla Bolesława Śmiałego z biskupem krakowskim Stanisławem - prof. Przemysław Wiszewski (Wrocław) (sala konferencyjna w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej)


godz. 12.00 Koncert zespołu "Pola Rabarbaru" z Poznania
godz. 13.00 "Bitwa o gród w Lądzie" - inscenizacja
godz. 13.30 "Legenda o Kraku i smoku wawelskim" - spektakl dla dzieci (Drużyna Najemna "Wici" z Poznania)
godz.14.30 "W świecie zwierząt" - zajęcia przed tablicą edukacyjną (Ośrodek Edukacji Przyrodniczej)
godz. 15.00 Projekcja filmów o tematyce przyrodniczej (sala konferencyjna w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej)
godz.15.30 Koncert Jacka Hałasa z zespołem "Kwartet Wiejski” z Poznania
godz.17.00 Zakończenie Festiwalu

KLASZTOR
godz. 9.30-17.00 "Wokół klasztoru średniowiecznego": iluminowanie ksiąg, prasa Gutenberga, warsztat witrażysty ( sień i dziedziniec przed klasztorem)
godz. 9.30-17.00 „Odkrywanie średniowiecza” - piknik naukowy (dziedziniec przed klasztorem)
godz. 10.00-16.30 Zwiedzanie klasztoru z przewodnikiem
godz. 11.00 Królowie i biskupi w filmie: "Becket" (projekcja filmu USA, reż. P. Glenville, 1964) (sala multimedialna)
godz. 11.30 W obozie średniowiecznych rycerzy (park przy kościele pw. Najświętszej Marii Panny i Św. Mikołaja)
godz. 12.00-14.00 "Purpura i złoto" zabawy edukacyjne dla dzieci -Małgorzata Żukowska z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu (dziedziniec przed klasztorem)
godz. 12.00-14.00 "Królowie i biskupi w Lądzie" festiwalowa gra edukacyjna z nagrodami (punkt informacyjny Muzeum Archeologicznego w Poznaniu)
a]
godz. 14.00 "Koronacja królewska" - inscenizacja historyczna w wykonaniu Grupy Widowisk Historycznych „Comes” z Gniezna (dziedziniec przed kościołem Najświętszej Marii Panny i Św. Mikołaja)
godz. 14.30 "Siedząc po niskich brzegach babilońskiej wody - Super flamina babylonis" - koncert zespołu "Galakticus" (kościół Najświętszej Marii Panny i Św. Mikołaja)
godz.15.30 "Sień, krużganki, wirydarz, cele" - czyli jak zbudowany został średniowieczny klasztor (krużganki przed Salą Organową)
godz.17.30 Msza Św. na zakończenie Festiwalu (kościół Najświętszej Marii Panny i Św. Mikołaja)

Znajdź nas na Google+

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!