zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne (© Maik S. Förster/CC-BY-SA-2.0-DE)

Księża mają czasem bardzo cenne marzenia i szczytne cele. Realizują je wspólnie z parafianami, nierzadko przy udziale ekspertów. Budują kapliczki, drogi Męki Pańskiej, pustelnie i ogrody biblijne. Taki właśnie ogród powstał w Chorzowie.

Chorzowski Ogród Biblijny wyrósł w okresie dziewięciu miesięcy. Zajmuje teren ok. 10 arów między kościołem, salkami parafialnymi, a budynkiem probostwa. Urzeka oko około 40. roślinami, także tymi z Biblii: winoroślami, figowcem, palmą daktylową, granatami i oczywiście drzewkami oliwnymi. Za rok wyrosną w ogrodzie również: pszenica i jęczmień. Docelowo pokryje jego powierzchnię około 100 roślin - czytamy w serwisie wp.pl

Według proboszcza ogród pełni rolę nie tylko przyrodniczą czy poznawczą, ale też m.in. funkcję duszpasterską. Można w nim prowadzić zarówno katechezy, jak i lekcje z botaniki, które mogą być okazją do prezentowania dzieciom, bogactwa fauny związanej m.in. z basenem Morza Śródziemnego i Ziemią Świętą - ks. Emanuel Pietryga.

Roślinne kompozycje dobrze przemyślane, oznaczone tabliczkami - rosną wzdłuż alejek, przy których stoją ławki. Ogród przecina urokliwy potok, zasilany ekologiczną deszczówką zbieraną z dachu kościoła, gromadzoną w podziemnym zbiorniku. Prócz potoku, deszczówka nawadnia także skromne oczko wodne z sitowiem.

Ogrody Biblijne znane są od dawna w różnych krajach świata. W Polsce istnieją także, m.in. przy kościołach w Proszowicach (Małopolska), Myczkowcach (Podkarpackie) i Wambierzycach na Dolnym Śląsku. Na świecie ogrody biblijne, budowane są przy kościołach, klasztorach i synagogach. Są takie m.in. w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Australii. Do najbardziej znanych zalicza się ogród biblijny w Rezerwacie Przyrody Biblijnej w Izraelu i ogród biblijny, przy kościele prezbiteriańskim w Ojai, w Kalifornii (USA).

Znajdź nas na Google+

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!