W piątek 13 stycznia 2012 roku w Galerii Ratusz w Legionowie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy gobelinów światowej sławy artystki Barbary Falkowskiej. Organizatorem wystawy jest Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie.

Zaprezentowana wystawa gobelinów niezwykle jest ważna nie tylko ze względu na jej unikalny zbiór eksponatów wystawionych w galerii Ratusz, ale przede wszystkim z powodu osoby artystki. Niezwykle skromna, pełna wewnętrznego ciepła starsza pani to tytan pracy. Od sześćdziesięciu lat tworzy z wełny, lnu - tkaniny, które pod wpływem jej zaangażowania emocjonalnego, serca i intelektu stają się księgami mądrości. W nich zapisuje, poprzez fragmenty uchwyconej rzeczywistości, historię myśli ludzkiej, istotę człowieczeństwa, powstanie życia i jego istotę. W jej pracach powszechnie znane warzywa, kwiaty, kłosy zbóż stają się barwnym narzędziem do niewerbalnego, przepełnionego uczuciami, emocjami konstruktywnego dialogu pomiędzy artystką a jej odbiorcami.

Pytana podczas wywiadu w radio WNET, czym jest dla niej sztuka, powiedziała: "Sądzę, że istota i znaczenie sztuki nie polegają na poszukiwaniach formalnych, które koncentrują się na imitowaniu natury, naśladowaniu rzeczywistości za pomocą dosłownego 'cytowania' realiów takich jak trójwymiarowość, dźwięk, zapach, ruch czy inne właściwości świata odbierane przez zmysły. Największa wartość tkwi w nieustannie poznawanych przez człowieka poszukiwaniach odpowiedzi na pytania dla niego najważniejsze. Wiążą się one z zagadnieniem istnienia - jego początku, sensu i kresu. Człowiek próbuje wyrazić swoje 'odpowiedzi' na otaczający go świat w bardzo różnych formach. To wtedy powstaje sztuka. Artysta to badacz natury. Jego powołanie to zachwyt, kontemplacja oraz dążenie do zrozumienia rzeczywistości i duszy człowieka. Dodam na koniec: jest to pasjonująca przygoda, materializowanie niematerialnego. Tłumaczenie na konkretny materiał tego, co we mnie niematerialne, a co uzbierało się przez wiele dni i wiele lat i teraz uzyska materialny kształt".

Wystawa w Legionowie to jedna z wielu, bo artystka miała ich ponad 200 w kraju i za granicą. Każda wystaw to nowa okazja do dzielenia się swoją wizją sztuki,
wiedzą na temat życia, twórczością z innymi. Te spotkania pokazują, jak wspaniałym człowiekiem i pedagogiem jest Barbara Falkowska.

Na wystawie prezentowane są obok małych form wielkie. Obok gobelinu "Początek", "Barokowy burak", "Liście kapusty" miniaturowe aniołki ,warzywa. Każda praca to arcydzieło, to efekt niesamowitej cierpliwości, pracowitości i niepomiernego talentu wspartego długoletnim doświadczeniem artystki.

Należy pogratulować organizatorom doskonałego wyboru, a Pani Barbarze Falkowskiej wspaniałych gobelinów i życzyć następnych tak udanych wystaw.

Prace można oglądać w galerii Ratusz w Legionowie do 27 stycznia 2012 roku.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!