Zaledwie dwa lata liczy historia parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Gromcu w gminie Libiąż, a jej pełni religijnego zapału parafianie, jak tylko mogą wspomagają budowę kościoła.

Na ten cel przeznaczony będzie między innymi zysk z organizowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich "Gromcaneczki" zabawy sylwestrowej. Podobnych inicjatyw podejmowanych przez mieszkańców sołectwa na rzecz powstania świątyni i plebanii przy ul. Traugutta jest więcej.
Na terenie poświęconym w maju przez kardynała Stanisława Dziwisza, już w lipcu rozpoczęto pierwsze prace budowlane.

- Po załatwieniu formalności przystąpiliśmy z boża pomocą i wielkim zaangażowaniem wiernych do budowy. Zalaliśmy fundamenty plebanii, a następnie powstały wykopy pod fundamenty kościelne. Nie było to łatwe, bowiem teren ma trzecią kategorię szkód górniczych w związku z tym musieliśmy zrobić tzw. "stopę" na wysokość 50 cm, co pochłonęło około 40 ton stali i 700 kubików betonu - wyjaśnia proboszcz parafii w Gromcu Zdzisław Bury. - Dopiero na nich powstały właściwe fundamenty. Następnie przystąpiliśmy do budowy plebani, która jest już w surowym stanie. Tak błyskawiczne prace są możliwe dzięki ofiarności mieszkańców i ich ogromnemu poświęceniu.

Plac budowy w Gromcu odwiedzili biskupi Jan Szkodoń, Jan Zając i Józef Guzek, będący pod wielkim wrażeniem tego, co zrobiono w tak krótkim czasie oraz atmosfery panującej na budowie.

Właśnie ogromne zaangażowanie społeczności decyduje o tak szybkim rozwoju gromieckiej parafii, której samodzielna historia liczy dopiero dwa lata. W 2007 roku, decyzją kardynała Dziwisza, erygowano tamtejsza parafię, wydzielając ją z tej z pobliskiego Bobrka. Młoda, pełna zapału religijna tożsamość sołectwa, sprawiła, że tamtejsza społeczność chrześcijańską tradycję zapragnęła wyrażać już nie w małej kaplicy, lecz w miejscu lepiej do tego przystosowanym. Dlatego powołano działającą społecznie Radę Budowlaną, w skład której weszli: Mieczysław Miska, Józef Olejarz, Stanisław Wanat, Kazimierz Saternus, Tadeusz Sieczkowski. Spośród wielu ofert gremium to wybrało projekt architektoniczny nowej świątyni, autorstwa Michała Kuczmińskiego z Katowic. Został on przedłożony Kurii Krakowskiej, gdzie spotkał się z dużą przychylnością i ostateczną akceptacją.

Głównym założeniem tego projektu jest powiązanie estetyki i prostoty w jednej bryle i połączenie współczesnej architektury z zastosowaniem niektórych rozwiązań tej dawnej. Nowoczesna fasada, o kształcie odwróconego kielicha, współgra z bocznymi nawami nawiązującymi do rozwiązań podcieniowych.

Wejścia do naw bocznych zdobione są ścianami w kształcie półkola z rozetą. W jednej z nich ma znaleźć się wejście dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Bazylikowy układ kościoła (nawa główna - ok.12 – 15m - wyższa od bocznych) akcentował będzie obecność sacrum, uzyskane najpełniej dzięki bryle i światłu. Kubatura kościoła wynosić będzie 450m2 oraz 50m2 chór. We wnętrzu znajdą się nawy przedzielone kolumnami. Nawa główna zakończona będzie półkoliście prezbiterium na podwyższeniu wykonanym w marmurze. W prezbiterium umieszczony będzie obraz Matki Boskiej Różańcowej (patronki kościoła), po bokach obrazy Pana Jezusa Miłosiernego i Matki Boskiej Częstochowskiej. Przy kościele od strony boiska sportowego powstanie parking.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!