Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gromcu budują kościół

Paweł Salawa
Paweł Salawa
Niezwykle zaangażowani mieszkańcy przy wylewaniu fundamentów
Niezwykle zaangażowani mieszkańcy przy wylewaniu fundamentów ks. Zdzisław Bury
Zaledwie dwa lata liczy historia parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Gromcu w gminie Libiąż, a jej pełni religijnego zapału parafianie, jak tylko mogą wspomagają budowę kościoła.

Na ten cel przeznaczony będzie między innymi zysk z organizowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich "Gromcaneczki" zabawy sylwestrowej. Podobnych inicjatyw podejmowanych przez mieszkańców sołectwa na rzecz powstania świątyni i plebanii przy ul. Traugutta jest więcej.
Na terenie poświęconym w maju przez kardynała Stanisława Dziwisza, już w lipcu rozpoczęto pierwsze prace budowlane.

- Po załatwieniu formalności przystąpiliśmy z boża pomocą i wielkim zaangażowaniem wiernych do budowy. Zalaliśmy fundamenty plebanii, a następnie powstały wykopy pod fundamenty kościelne. Nie było to łatwe, bowiem teren ma trzecią kategorię szkód górniczych w związku z tym musieliśmy zrobić tzw. "stopę" na wysokość 50 cm, co pochłonęło około 40 ton stali i 700 kubików betonu - wyjaśnia proboszcz parafii w Gromcu Zdzisław Bury. - Dopiero na nich powstały właściwe fundamenty. Następnie przystąpiliśmy do budowy plebani, która jest już w surowym stanie. Tak błyskawiczne prace są możliwe dzięki ofiarności mieszkańców i ich ogromnemu poświęceniu.

Plac budowy w Gromcu odwiedzili biskupi Jan Szkodoń, Jan Zając i Józef Guzek, będący pod wielkim wrażeniem tego, co zrobiono w tak krótkim czasie oraz atmosfery panującej na budowie.

Właśnie ogromne zaangażowanie społeczności decyduje o tak szybkim rozwoju gromieckiej parafii, której samodzielna historia liczy dopiero dwa lata. W 2007 roku, decyzją kardynała Dziwisza, erygowano tamtejsza parafię, wydzielając ją z tej z pobliskiego Bobrka. Młoda, pełna zapału religijna tożsamość sołectwa, sprawiła, że tamtejsza społeczność chrześcijańską tradycję zapragnęła wyrażać już nie w małej kaplicy, lecz w miejscu lepiej do tego przystosowanym. Dlatego powołano działającą społecznie Radę Budowlaną, w skład której weszli: Mieczysław Miska, Józef Olejarz, Stanisław Wanat, Kazimierz Saternus, Tadeusz Sieczkowski. Spośród wielu ofert gremium to wybrało projekt architektoniczny nowej świątyni, autorstwa Michała Kuczmińskiego z Katowic. Został on przedłożony Kurii Krakowskiej, gdzie spotkał się z dużą przychylnością i ostateczną akceptacją.

Głównym założeniem tego projektu jest powiązanie estetyki i prostoty w jednej bryle i połączenie współczesnej architektury z zastosowaniem niektórych rozwiązań tej dawnej. Nowoczesna fasada, o kształcie odwróconego kielicha, współgra z bocznymi nawami nawiązującymi do rozwiązań podcieniowych.

Wejścia do naw bocznych zdobione są ścianami w kształcie półkola z rozetą. W jednej z nich ma znaleźć się wejście dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Bazylikowy układ kościoła (nawa główna - ok.12 – 15m - wyższa od bocznych) akcentował będzie obecność sacrum, uzyskane najpełniej dzięki bryle i światłu. Kubatura kościoła wynosić będzie 450m2 oraz 50m2 chór. We wnętrzu znajdą się nawy przedzielone kolumnami. Nawa główna zakończona będzie półkoliście prezbiterium na podwyższeniu wykonanym w marmurze. W prezbiterium umieszczony będzie obraz Matki Boskiej Różańcowej (patronki kościoła), po bokach obrazy Pana Jezusa Miłosiernego i Matki Boskiej Częstochowskiej. Przy kościele od strony boiska sportowego powstanie parking.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto