Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W karniowickim kurhanie można chować zmarłych

Damian Klamka
Damian Klamka
Kardynał S. Dziwisz zezwolił na pogrzeby w kurhanie w Karniowicach/ Fot. Damian Klamka
Kardynał S. Dziwisz zezwolił na pogrzeby w kurhanie w Karniowicach/ Fot. Damian Klamka
Kardynał Stanisław Dziwisz zezwolił na katolicki pochówek wiernych w karniowickim kurhanie. Zgoda została wydana na okres trzech lat z możliwością jej przedłużenia, jeśli taka praktyka nie wzbudzi zamieszania i kontrowersji wśród wiernych.

W piśmie skierowanym do parafii w Karniowicach i Dulowej, arcybiskup podkreśla, że najważniejsze jest, aby pogrzeb nie stracił chrześcijańskiego ducha, a ciało było traktowane z należytym szacunkiem.

Karniowicki kurhan, to dzieło życia ks. Stanisława Fijałka, proboszcza tamtejszej parafii. Jest on pomysłodawcą i konstruktorem tej zbiorowej mogiły - pierwszej nie tylko w Polsce.

Kurhan to wielka kopuła oparta na kształcie koła. Została odlana z betonu przy pomocy balonu, który spełniał fukcję formy. Beton został przysypany ziemią i obsiany trawą, dzięki czemu stanowi ciekawe upiększenie krajobrazu. Budowla zostałą zwieńczona metalowym krzyżem. Jej wnętrze zdobi czarny granit oraz złote i dębowe elementy.

Zmarli
mają być chowani w metalowych trumnach, przykryci lnianą narzutą. Ich
ciała zostaną wcześniej poddane procesowi tanatopraksji. Zabieg
ten polega na osuszaniu ciała osoby zmarłej i wprowadzeniu do jej żył i
tętnic oraz układu limfatycznego specjalnych środków chemicznych, które
będą działały balsamująco.

Budowniczowie zapewniają, że ten cmentarz będzie całkowicie bezpieczny dla środowiska:nie będą potrzebne kontenery na śmieci, a procesy gnilne nie zaszkodzą glebie ani wodom gruntowym.

Ale karniowicki kurhan jest nie tylko cmentarzem. To również wielki rodzinnym grobowiec i świątynia. Tutaj następne pokolenia będą mogły odtwarzać drzewa genealogiczne swoich rodów oraz modlić się za bliskich. Grobowiec jest bardzo ważnym miejscem dla okolicznych
mieszkańców – powstał wspólnymi siłami parafian. Dzięki temu, między wiernymi nawiązały się nowe znajomości, a stare jeszcze bardziej się zacieśniły.

Stowarzyszenie Familia-Memento, które zarządza Rodzinnym Ośrodkiem Pamięci Zmarłych (tak nazywany jest kurhan), potwierdza, że koszty pogrzebu może w całości pokryć zasiłek z ZUS-u. Członkowie Stowarzyszenia na swojej stronie internetowej podkreślają, że dla każdego cena jest taka sama, a wszyscy traktowani są równo. Kurhan ma docelowo pomieścić 2,5 tys. trumien i tysiąc urn.

Wszelkie informacje dotyczące pochówku można uzyskać pod numerem telefonu: 0504 286 744 lub na stronie http://www.memento.karniowice.net

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto