Już po raz drugi, w Krakowie odbywa się Festiwal Muzyki Filmowej. Impreza potrwa do soboty.

Wczoraj podczas pierwszego dnia festiwalu w Operze Krakowskiej wystąpiła niemiecka Palast Orchester, wraz ze swoim solistą i założycielem Maxem Raabe. Jest to pierwszy koncert grupy w Polsce i początek ich nowej trasy koncertowej. Specjalnie na festiwal, orkiestra przygotowała filmowo-musicalowy repertuar. I tak usłyszeć mogliśmy m.in. Cheek to Cheek (z filmu "Panowie w cylindrach" Marka Sandricha ), Cosi Cosa ("Noc w operze" Sama Wooda), All God's Children ("Dzień na wyścigach" Sama Wooda), Speak Low (z musicalu "One Touch of Venus "Kurta Weilla i Ogdena Nasha).

Na krakowskich Błoniach mogliśmy za to usłyszeć Sinfonietta Cracovia i Chór Polskiego Radia, pod batutą Diego Navarro. Wykonali oni suity z takich filmów jak: "Ironman", "Spiderman", "Matrix" oraz partyturę "Pachnidła". Gośćmi specjalnymi koncertu byli reżyser filmu Tom Tykwer oraz autorzy muzyki Reinhold Heil i Johnny Klimek.

Dziś drugi dzień festiwalu. Przed nami jeszcze wiele atrakcji. Wieczorem (godz. 19.00) w Filharmonii im. K. Szymanowskiego odbędzie się oskarowy wieczór z muzyką Jana A.P. Kaczmarka. Orkiestra i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod batutą Pawła Przytockiego, który wystąpi także w roli konferansjera wykona tematy muzyczne i suity skomponowane do takich filmów jak: Marzyciel, Niewierna, Wojna i Pokój, Quo Vadis, City Island czy Passchendaele. Swoim wspaniałym głosem zachwyci nas Sussan Deyhim, urodzona w Teheranie kompozytorka i wokalistka, której głos wzbogacił m.in. Ostatnie kuszenie Chrystusa Martina Scorsese.

Dwie godziny później (o 21.30) odbędzie się też koncert plenerowy (na Błoniach) Tana Duna. Jest to chiński kompozytor, autor muzyki do filmu "Przyczajony tygrys, ukryty smok" (w 2001 roku nagrodzony Oscarem i Grammy). Koncert wzbogaci projekt multimedialny The Map - film dokumentujący wokalną i instrumentalną muzykę prowincji Junan – skąd pochodzi Tan Dun – wzbogacony graną na żywo kompozycją na wiolonczelę i orkiestrę. Podczas festiwalowego koncertu za pulpitem dyrygenckim stanie sam Tan Dun, który poprowadzi orkiestrę AUKSO. Będzie to pierwszy publiczny występ kompozytora w Polsce.

Festiwal zakończy się w sobotę plenerową projekcją drugiej części trylogii Petera Jacksona "Władca Pierścieni" - filmu "Dwie wieże". Na żywo zostanie wykonana muzyka Howarda Shore’a. By tego dokonać potrzebny jest pełny (250 osobowy) skład orkiestry symfonicznej oraz dwa chóry i solistka. Jets to tym bardziej trudne zadanie, że śpiewać muszą w stworzonych przez Tolkiena językach: quenya, sindrain, adünaickim czy khuzdul. Doskonale poradzi sobie z tym szwajcarski dyrygent - Ludwig Wicki. Podczas zeszłorocznej edycji festiwalu publiczności zaprezentowana została pierwsza część trylogii, a na przyszły rok planowane jest zakończenie częścią ostatnią - "Powrotu Króla" z udziałem samego kompozytora muzyki.

Więcej informacji na www.fmf.fm

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!