Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Leśnym Grodzie...

Marta Czarnik
Marta Czarnik
Widok na Leśny Gród z wieży obserwacyjnej jest niezwykle okazały.
Widok na Leśny Gród z wieży obserwacyjnej jest niezwykle okazały. Marta Czarnik
To tu mieszkają zwierzęta, rośnie ponad 1,5 miliona kwiatów, znajduje się 14-metrowy posąg Świętowita. To magiczne miejsce, w którym odnajdziesz spokój i harmonię, a może nawet cząstkę utraconego dzieciństwa...?

Droga do tego tajemniczego i uroczego miejsca biegnie przez Milówkę, niewielką miejscowość, znajdującą się w sąsiedztwie Węgierskiej Górki, niedaleko Żywca. Budowany przez 7 lat ogród botaniczny i zoologiczny odkrywa przed nami swój czar. Kręte, pokryte żwirkiem ścieżki, potrafią zaprowadzić do najpiękniejszych miejsc, pełnych bujnych kwiatów, krzewów, stawów, ławeczek i domków z drewna, a także miejsc zamieszkania zwierząt.

Możemy m.in. odwiedzić: strusia emu, pawia indyjskiego, bażanta złocistego, berniklę białolicą, gęsiówkę egipską, dzikie indyki, kury jedwabiste, kury rasy Feniks, łabędzie garbonose, króliki, kozy kameruńskie i wiele innych.

Światowid

W Leśnym Grodzie znajduje się także wiele rzeźb z drewna, z których najbardziej okazałą jest Posąg Świętowita. Jest on symboliczny: we frontowej części widać bóstwa różnych religii świata (chrześcijaństwa, buddyzmu, prawosławia, judaizmu, islamu i hinduizmu), które przypominają, iż wiele wojen ma podłoże religijne. Archiwolta ze splecionymi dłońmi to nawiązanie do dobra, harmonii i tolerancji. Zauważyć też można, po prawej stronie, przywódców duchowych: Jana Pawła II oraz Dalajlamę. Zaś z lewej strony figurują politycy zagraniczni: Husajn, Bin Laden, Putin, Kim Dzong, Bush, a ostatnia strona przedstawia postaci polskiej polityki: Giertycha, Wałęsę, Leppera, braci Kaczyńskich i księdza Rydzyka. Uwieńczeniem rzeźby są ręce wzniesione do góry - to ręce człowieka, jego obawy, lęki, prośby. Politycy stają w konfrontacji z boginią prawdy, która jest naga, jasna (słońce), mądra (otwarta księga), nieugięta (gałązka palmowa).

Tak można opisać w skrócie miejsce, które emanuje pięknem i spokojem. Każda uliczka zaprowadzi nas w niepowtarzalne miejsce, azyl, gdzie można usiąść, nabrać sił, zatrzymać się na chwilę. Można tu odkrywać piękno przyrody, podziwiać faunę i florę. Wszystko tu ma swoje miejsce, rośliny, zwięrzeta, kamyki, skały, posągi...

Jak mówił właściciel i projektant ogrodu, Grzegorz Śleziak: "Projektując ogród zastosowałem nietypowe połączenia, np. jabłoni, która jest symbolem płodności i cisu, symbolu długowieczności, wyciszenia. Trawy, które zdobią Leśny Gród przenoszą w krainę marzeń i delikatności. Ogród jest projektowany w sposób naturalny, a nie pod kątem szkółki roślin z opisanymi tabliczkami. Ma on przypominać mi moje dzieciństwo spędzone na wsi, stanowi on realizację marzeń czy niespełnionych miłości" ( lesnygrod.pl.

Nie sposób wyliczyć wszystkich gatunków roślin, rosnących w Leśnym Grodzie. Miłośnicy ogrodów botanicznych z pewnością nie będą zawiedzeni, można tam m.in. podziwiać: czarne bzy, głogi szypułkowe i bezszypułkowe, róże dzikie (róża rogoza), dzikie nieszczepione śliwy i jabłonie antonówki, krzaki kaliny, jarzębiny w siedmiu odmianach jadalnych, głogi ozdobne (głóg ostrogowy), derenie jadalne, z których nasze babcie robiły dżemy, powidła czy naleśniki, rokitnik rosnący na Syberii, lipy miododajne, pięć rodzajów brzóz, np. brzoza omszona. Jeśli chodzi o roślinność egzotyczną, to warto wymienić: figi, drzewka oliwkowe owocujące jesienią, liście laurowe, dwa rodzaje kiwi pnącego.

Ogród zdobi również pięć rodzajów klonów palmowych, czy kilka rodzajów bambusa, np. czarny, żółty, japoński, pięknie przycięty liguster szczepiony w formie drzewek, a także azalie, magnolie i szereg różnych szczepionych róż. Chodząc po ogrodzie (jesienią) można podziwiać wiele ozdobnych traw, takich jak Gigant Miskant, Rozplenica japońska, czy bardzo wrażliwa trawa pampasowa.

Raj dla dzieci i dorosłych

Leśny Gród to także niekwestionowany raj dla dzieci i dorosłych! Znajduje się tam bowiem mnóstwo miejsc zabaw, domek na drzewie, huśtawki, trampolina, drewniany konik, ścieżka sprawności, wieża obserwacyjna, ogromna plansza szachów. Można się tu świetnie bawić, poznawać wiele gatunków roślin i zwierząt, ich przyzwyczajenia, ulubione potrawy, zachowania. Można posłuchać o wylęganiu się ptaków oraz rozpoznawaniu ich. Są także wyznaczone miejsca na rodzinne grillowanie i wspólny odpoczynek.

Więcej informacji na: lesnygrod.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto