Gabriela Kozan z firmy analitycznej e-petrol o sytuacji na rynku paliw: Jesteśmy na progu znacznych podwyżek, ostatnie dni czerwca będą najgorsze. Czekają nas podwyżki o 5-7 gr.

Jaka jest prognoza cen paliw na najbliższe dni?
Najbliższe dni dla Polski powinny być mniej więcej podobne do tych w tygodniu. Przez wzrost hurtowych cen u producentów, możemy spodziewać się podwyżek na stacjach paliw. Jednak znaczne podwyżki szykują się dopiero w ostatnich dniach czerwca. W okresie wakacyjnym cena za litr benzyny przekroczy 5 zł, a za litr oleju napędowego trzeba będzie zapłacić 4,77 zł.
Od maja cena paliw utrzymuje się na podobnym poziomie. Jesteśmy jednak na progu znacznych podwyżek, ostatnie dni czerwca będą najgorsze, czekają nas podwyżki o 5-7 gr. Natomiast w tym tygodniu podwyżek nie przewidujemy.

Czy w lipcu cena za litr benzyny przekroczy 5,40 zł?
Nie podejrzewamy, by cena w lipcu wyniosła 5,40zł/l za 98 PB. Poprzednia nasza prognoza przewidywała tylko jeden ze scenariuszy. Jeśli Polska waluta się umocni, wzrost cen wyhamuje. Wiele z tego co się zdarzy poza Polską, zarówno na rynku paliwowym jak i walutowym, będzie miało wpływ na ceny paliw w Polsce. Chcemy być optymistami. Rok 2009 był nietypowy dla cen paliw. W porównaniu z tym samym okresem w 2009 r. olej napędowy nie drożeje ani nie tanieje - znaczy to, że w przeciwieństwie do roku 2009, sytuacja na rynku paliw jest dość przewidywalna. Tak jak w latach poprzednich jest to sytuacja typowa.

Kiedy cena paliw się ustabilizuje?
Jeśli świat będzie podnosił ceny, możemy się spodziewać tych samych zwyżek w kraju. Trudno powiedzieć kiedy cena paliw się ustabilizuje. Najgorszym momentem będzie koniec czerwca. Według naszych prognoz nie powinno być po tym okresie zwyżek, ale zaznaczam, wszystko zależy od sytuacji na świecie.

Kiedy będziemy mogli spodziewać się spadku cen?
Po wakacjach. Zawsze jest tak, że w czasie wakacji są wysokie ceny paliw, więc jeśli nasze prognozy się sprawdzą, obniżek możemy spodziewać się po tym okresie.

Zobacz fotofelieton: Ile płacimy za litr paliwa 19 czerwca?

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!