Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W maju obchodziliśmy 70. rocznicę Bitwy o Atlantyk

Darek Szczecina
Darek Szczecina
Odsłonięcie tablicy.
Odsłonięcie tablicy.
W maju publikatory podniecały się głównie wahaniem sondaży politycznych, przemeblowaniem rządu, homomałżeństwami i invitro. Obchody w Liverpoolu 70. rocznicy bitwy o Atlantyk prawie w ogóle nie zostały zauważone.

Bitwa o Atlantyk była najdłuższą batalię II wojny światowej. Rozpoczęła się już w 1939 roku. Floty niemiecki oraz włoskie walczyły z armadami antyhitlerowskiej koalicji. Walki toczyły się na Atlantyku, a także akwenach przyległych od Morza Północnego do Morza Karaibskiego. Początkowo przewagę mieli Niemcy, którzy chcieli całkowite odciąć Wielką Brytanię od dostaw morskich. Od 1943 roku przewagę na morzach zaczęli przejmować alianci. Podczas stu bitem i tysiąca potyczek alianci stracili 4076 jednostek a Niemcy i Włosi 1821.

Do najbardziej znanych akcji na Atlantyku zalicza się polowanie alianckich okrętów na niemiecki pancernik „Bismarck”, arktyczne konwoje, które dostarczały zaopatrzenie i broń ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii do portów w Murmańsku i Archangielsku oraz operacje desantowe, z których największą było lądowanie w Normandii.

W latach II wojny światowej polskie okręty przepłynęły łącznie 1 213 000 mil morskich, eskortowały 787 konwojów i uczestniczyły w 1162 operacjach bojowych. Polacy zatopili 12 okrętów i 41 statków przeciwnika. Niszczyciel ORP „Piorun” wytropił i ostrzelał „Bismarcka”, a ORP „Kujawiak” i ORP „Krakowiak” wzięły udział w rajdzie na niemiecką bazę na norweskich Lofotach. Polskie okręty uczestniczyły także w walkach o Narvik i Tobruk, w ewakuacji Dunkierki, desantach w Normandii i we Włoszech. Także statki cywilne transportowały broń i zaopatrzenie. Wystarczy wspomnieć MS „Batory” lub MS „Sobieski”.

Polscy marynarze zatopili osiem dużych jednostek oraz kilkanaście mniejszych. Straciliśmy w bitwach siedem jednostek, zaś straty w ludziach to 23 oficerów, 137 podoficerów, 263 marynarzy i kilkunastu kadetów.

W maju nasza fregata rakietowa ORP "Gen. T. Kościuszko" po zakończeniu udziału w manewrach NATO na Atlantyku popłynęła do Liverpoolu, aby wziąć udział w obchodach 70. rocznicy Bitwy o Atlantyk.

Dla nas jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów było odsłonięcie tablicy honorującej wkład Polskiej Marynarki Wojennej i Handlowej w ostateczne zwycięstwo w Bitwie o Atlantyk. Tablice odsłonił dowódca ORP "Kościuszko" kmdr por. Grzegorz Mucha z wdową po komandorze Tadeuszu Lesisz, walczącym na ORP "Błyskawica".

Polski okręt został udostępniony do zwiedzania mieszkańcom Liverpoolu. Brał też udział w paradzie okrętów państw alianckich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto