Pogrzeb szczątków Mikołaja Kopernika, odnalezionych przez archeologów w 2005 roku we Fromborku, odbędzie się tamże 22 maja 2010 roku.

O planowanym na wiosnę powtórnym pogrzebie poinformował biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej Jacek Jezierski.

Szczątki astronoma zostaną pochowane w katedrze we Fromborku, pod ołtarzem św. Krzyża, gdzie je odnaleziono. Wewnątrz sarkofagu umieszczona zostanie tuba z informacją o tym czyje to są szczątki. Już w styczniu rozpocznie się montowanie nagrobka Kopernika w Katedrze we Fromborku.

Nagrobek będzie z czarnego granitu, jego powierzchnia ma przypominać przestrzeń wszechświata, Słońce i planety wykonane będą z mosiądzu. Całość, ważąca około 2 ton, wkomponowana będzie w filar przy ołtarzu św. Krzyża.

Jak zapewnia bp Jezierski, pochówek Kopernika będzie jednym z elementów obchodów 750 rocznicy istnienia kapituły warmińskiej, do której należał także astronom. Pytany o scenariusz uroczystości pogrzebowych powiedział, że kurii "nie zależy na tłumach z całego świata i rozgłosie".

Jednak pogrzeb szczątków Kopernika do celów promocyjnych zamierza wykorzystać olsztyński Urząd Marszałkowski. "Mamy nadzieję przy tej okazji zwrócić uwagę na gminy leżące nad Zalewem Wiślanym i dlatego planujemy w okresie związanym z pogrzebem szczątków Kopernika cykl imprez np. w Braniewie, czy sympozjum w Elblągu" - cytuje wypowiedź Roberta Szewczyka z gabinetu marszałka woj. warmińsko-mazurskiego Gazeta.pl. Szewczyk zastrzegł jednak, że urząd nie będzie wpływał na listę zaproszonych gości oraz na przebieg ceremonii pogrzebowej.

Źródła:gazeta.pl
tvn24.pl

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!