Zapewne takie nazwiska artystów i ludzi teatru jak: Witold Wojtkiewicz, Stanisław Wyspiański, Jerzy Grotowski, Józef Szajna, Tadeusz Kantor, Stanisław Ignacy Witkiewicz zachęcą wszystkich do odwiedzenia Muzeum Ślaskiego w Katowicach podczas najbliższego weekendu w sobotę 25 czerwca.

Tam bowiem odbędzie się pierwsze spotkanie z wakacyjnego cyklu "Teatralium. Malarstwo, literatura, teatr", podczas którego uczestnicy poznają twórczość Witolda Wojtkiewicza oraz Romana Jaworskiego w współczesnej interpretacji scenicznej.

Spotkanie odbędzie się na terenie nowej siedziby Muzeum Śląskiego, byłej kopalni "Katowice". Prelekcje przybliżą dorobek malarski artysty Witolda Wojtkiewicza - jednego z najbardziej oryginalnych polskich malarzy oraz związki z literaturą i teatrem. Spotkanie zakończy się spektaklem zainspirowanym obrazami Wojtkiewicza pt. "Cyrki i ceremonie" w wykonaniu Teatru Mumerus z Krakowa.

Jak mówi Danuta Piękoś z Działu Marketingu Muzeum Śląskiego w Katowicach: "Inscenizacja wprowadzi widza w tajemniczy świat wyobraźni, gdzie ludzie przemieniają się w lalki, lalki w ludzi, a ceremonie przekształcają w podejrzane cyrki. Powracający wciąż do magicznego kręgu obłąkani, ogrody zarośnięte bujnym, zeschłym zielskiem, drzewa pełne powieszonych pesymistów, błaźni i kapłani uwięzieni w maskach - wszystko to znajduje swoje odbicie w teatrze aktorów, lalek, masek, klaunów i tancerzy."

Kolejne spotkanie z tego cyklu odbędzie się 9 lipca w siedzibie głównej Muzeum Śląskiego przy al. W. Korfantego 3. Widzowie obejrzą zapis filmowy jednego z najważniejszych przedstawień teatru polskiego i światowego XX wieku - "Akropolis" według poematu dramatycznego Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu Teatru Laboratorium. O spektaklu w reżyserii Jerzego Grotowskiego z scenografią Józefa Szajny opowie prof. Dariusz Kosiński z Instytutu im Jerzego Grotowskiego. Podczas sierpniowych i wrześniowych zajęć widzowie spotkają się z dziełami Tadeusza Kantora oraz Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Program spotkania

25 czerwca 2011 (teren nowej siedziby Muzeum Śląskiego, była kopalnia "Katowice") Witold Wojtkiewicz, Roman Jaworski "Cyrki i ceremonie" Teatr Mumerus
16.00 Romantycy i awangardziści. Prowadzenie: Dagmara Stanosz
16.30 Między ironią a melancholią - twórczość Witolda Wojtkiewicza. Prowadzenie: Joanna Szeligowska-Farquhar
17.30 Sierociniec świata i uśmiech Gwynpleina. Prowadzenie: Dagmara Stanosz
18.00 Spektakl Teatru Mumerus "Cyrki i ceremonie" według obrazów Witolda Wojtkiewicza

Bilety na spektakl: 12 zł - ulgowy, 15 zł - normalny
Wstęp na wykłady lipiec - wrzesień: 4 zł
Karnet na wszystkie wydarzenia: 22 zł - normalny, 17 zł - ulgowy

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!