Od spotkania na konferencji pt. „Jak być niezłomnym we współczesnej Polsce” obchody drugiej rocznicy pogrzebu swojego brata rozpoczął w Krakowie Jarosław Kaczyński. W Filharmonii Krakowskiej wspominał postać zmarłego w katastrofie smoleńskiej prezydenta oraz potrzebę szybkiej zmiany władzy w Polsce.

Konferencja "Jak być niezłomnym we współczesnej Polsce" została zorganizowana przez Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego. W Filharmonii Krakowskiej wszystkich sympatyków stowarzyszenia oraz PiS przywitał Andrzej Duda, były podsekretarz stanu w kancelarii zmarłego w Smoleńsku prezydenta RP. Konferencja przyciągnęła ok. 200 osób i każda z nich otrzymała od organizatorów biało-czerwone proporczyki z wizerunkiem Lecha i Marii Kaczyńskich. W dwóch panelach dyskusyjnych pojawiło się wielu gości, opowiadających o postawie niezłomności w czasach PRL-u i dziś. A wśród nich się znaleźli: prof. Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk Piotr Gontarczyk czy dokumentalistka Ewa Stankiewicz. Głównym jednak gościem popołudniowej konferencji była prezes Prawa i Sprawiedliwości.

"Musimy zwyciężyć możliwie szybko. To nie oznacza, że jutro, czy za rok, ale nie oznacza, że dopiero wtedy, gdy dzisiejsze dzieci będą ludźmi dorosłymi. Obawiam się, że wtedy może być za późno. Dlatego, chciałbym powiedzieć o tym, co odnosi się do tematu poprzedniego panelu, a co powinno te dyskusje integrować" – podkreślał podczas swojego przemówienia Jarosław Kaczyński. "Moja znajomość historii, nakazuje mi sądzić, że to trudne do uzyskania. Postawy społeczne zmieniają się. Zmieniają się w odniesieniu do jednostek, do grup i pokoleń. W polskiej historii można znaleźć momenty, które zostały przez historię nazwane. To są rewolucje moralne" – dodał za chwilę brat zmarłego w katastrofie smoleńskiej prezydenta RP. Prezes PiS otrzymał podczas konferencji specjalny medal "Zło dobrem zwyciężaj", przyznawany przez Ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki.

Kaczyński wśród oklasków otrzymał wyróźnienie "za strzeżenie pamięci o męczennikach i bohaterach". "Przez większą część życia byłem parafianinem parafii św. Stanisława Kostki. Tam, gdzie działał ksiądz Jerzy Popiełuszko. Byłem też stałym bywalcem słynnych mszy za Ojczyznę. Te msze były czymś niezwykłym. Tam były sztandary Solidarności, tam były tysiące ludzi – wspominał w krótkich słowach bł. księdza Popiełuszkę szef partii opozycyjnej. Nagrodę przyznawaną przez Ruch Społeczy otrzymała również Barbara Stasiak, wdowa po zmarłym w katastrofie smoleńskiej szefie Kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W krótkich słowach przypomniała sylwetkę jej męża, który był w swojej karierze wiceprezydentem Warszawy, Ministrem Spraw Wewnętrznych czy szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Warto przypomnieć, że wieczorem również w Krakowie odbędą się uroczystości ku czci zmarłego prezydenta i 95 innych ofiar katastrofy smoleńskiej. Dokładnie dwa lata temu, odbył się pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich z udziałem szefów państw wielu krajów - para prezydencka spoczęła w krypcie na Wawelu. O godz. 17.30 w Katedrze Wawelskiej odbędzie się msza św. w intencji ofiar katastrofy z udziałem prezesa PiS a po niej będzie miał miejsce marsz w stronę Krzyża Katyńskiego. Natomiast o 18.15 odbędzie się kontrmanifestacja, zorganizowana przez stowarzyszenie "Obywatelski Wawel", przeciwiająca się pochówkowi Lecha Kaczyńskiego wśród panteonu królów Polski.
Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!