Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Polsce powstaje książka o liderze Pet Shop Boys

ART o SZTUCE
ART o SZTUCE
Aleksandra Perzyńska
W Polsce powstaje pierwsza na świecie książka poświęcona literackiej twórczości lidera Pet Shop Boys, Neila Tennanta.

Jej autorem jest Eryk Ostrowski, młody poeta i eseista, Stypendysta Miasta Krakowa i Ministra Kultury, dwukrotny laureat festiwalu FAMA, w 2006 wyróżniony nagrodą Krakowska Książka Miesiąca, autor m.in. popularnonaukowego studium Szymborska: Odyseja kosmiczna poświęconego najnowszym wierszom Noblistki.

"Neil Tennant: Angielski sen" - bo tak projekt się nazywa - przybliża teksty uznawane za jedno z ważniejszych zjawisk współczesnej poezji brytyjskiej, o których „Guardian” pisał: „Kontynuują tradycję gejowskiej satyry politycznej w Anglii wywodzącą się z wpływu jaki wywierał Oskar Wilde na wiktoriański Londyn. Można się spierać o to, czy nie zdefiniowano tu lat osiemdziesiątych lepiej niż zrobił to jakikolwiek powieściopisarz, malarz czy reżyser filmowy”.

Na książkę składa się kilkanaście esejów omawiających utwory piosenkarza w kontekście utworów pisarzy brytyjskich, którzy są dlań inspiracją, jak Oskar Wilde, czy Noel Coward. Są też rozdziały Tennant i Kora, czyli Dempsey i Makepeace na tropie, gdzie zaserwowano kolaże tekstów Pet Shop Boys dotyczących thatcheryzmu z poetyckimi tekstami liderki Maanamu, są eseje Poezja wobec AIDS oraz Fundamentalizm, rewolucja i wszechobecność państwa - liryka XXI wieku, których tytuły mówią same za siebie. Książka porusza też problem homofobii, a osobne miejsce poświęcono kategoriom piękna w utworach z najnowszego albumu Pet Shop Boys, Yes.

Jest tu bogaty przegląd wypowiedzi i artykułów Tennanta publikowanych na łamach prasy brytyjskiej, a także „przewodnik” po literaturze obcej - od utworów kanonicznych, po nieprzyswojone w Polsce utwory Johna Betjemana, czy Zeldy Fitzgerald, legendarnej żony autora Wielkiego Gatsby’ego, pod wpływem której Neil Tennant postanowił kiedyś zmienić swoje życie i wyjechać do Londynu. Wybitna poetka Julia Hartwig, pierwsza czytelniczka monografii powiedziała krótko: „Nowy głos”.

Równocześnie z monografią Ostrowski przełożył większość tekstów Neila Tennanta. A w myśl Alicji w Krainie Czarów - „Jaki może być pożytek z książki, w której nie ma ani ilustracji, ani konwersacji” - do książki powstają nowatorskie prace plastyczne inspirowane tekstami Tennanta. Za tę stronę odpowiada Aleksandra Perzyńska, feministyczna poetka (zbiory Anima, Ja Bukowska), malarka, autorka niekonwencjonalnych podręczników do plastyki w gimnazjum.

Polskiej książce o liderze Pet Shop Boys patronuje minister kultury. Rzecz powstaje równolegle w wersji anglojęzycznej. Fragmenty od roku ukazują się w renomowanych pismach - „Lampa”, „Rita Baum”, „Nowa Okolica Poetów”, „Fraza”, „Fragile”. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to pierwszy raz, gdy twórczość Neila Tennanta omawiana jest w magazynach literackich, i ma to miejsce w kraju, który na świecie kojarzony jest m.in. z paru Noblistów.

- To dążenie do rezygnacji z szufladkowania - mówi Eryk Ostrowski. - Fakt, że ktoś jest piosenkarzem nie oznacza, że nie jest poetą. W tym wypadku obcujemy bez wątpienia z osobowością wybitną, człowiekiem, który napisał "West End Girls", manifest współczesnej „cool britannia”, człowiekiem, którego bezkompromisowe wypowiedzi na temat polityki w Wielkiej Brytanii uważa się za opiniotwórcze. Ale niewiele zdziałałbym bez otwartości znakomitych polskich redaktorów, Pawła Dunina-Wąsowicza, Magdy Rabizo, Agnieszki Kłos, Przemka Owczarka, czy Anny Gregorczyk.

Książka znalazła już oddźwięk wśród polskich fanów, którzy dyskutują o niej na forach internetowych Pet Shop Boys:
http://forum.gazeta.pl/forum/w,24244,85949791,0,Neil_Tennant_Angielski_sen.html
i http://forum.petshopboys.pl/viewtopic.php?f=5&t=84&sid=4339cf692f57b5503e90c0f6b98c856f

O planowanej monografii anonsują także brytyjskie i rosyjskie strony zespołu.

Fragmenty książki można czytać na stronach Neurokultura i Fragile

A po angielsku dostępne będą wkrótce na angielskiej stronie Eryka Ostrowskiego
//www.e-eryk.com/

Nie wiadomo jeszcze, kiedy ukaże się całość, ani kto będzie polskim wydawcą projektu. Póki co do Empików trafił właśnie nowy numer młodoliterackiego pisma „Arterie”, w którym znaleźć można tekst Angielska szkoła Neila Tennanta, czyli co łączy lidera Pet Shop Boys z Johnem Betjemanem, Zeldą Fitzgerald i św. Mateuszem. No właśnie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto