Państwowa Agencja Atomistyki wydała dzisiaj oświadczenie, w którym poinformowała, że ilości substancji promieniotwórczych znajdujących się w powietrzu i pochodzących z reaktorów elektrowni jądrowej w Japonii, nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia mieszkańców Polski.

Państwowa Agencja Atomistyki wydała dzisiaj oświadczenie, w którym poinformowała, że wysokoczułe stacje monitoringu radiacyjnego w Polsce zarejestrowały znikome ilości substancji promieniotwórczych w powietrzu (w tym jodu-131). Pochodzą one z reaktorów elektrowni jądrowej Fukushima Dai-ichi. Nie ma jednak żadnego zagrożenia dla zdrowia.

"Zmierzone dla jodu-131 wartości są na poziomie kilkudziesięciu mikrobekereli na metr sześcienny powietrza atmosferycznego, w odniesieniu do frakcji aerozolowej (jednej z dwóch postaci skażenia powietrza, która mogłaby mieć znaczenie radiologiczne)".

Przy obserwowanych stężeniach jodu-131 w Japonii, w większych odległościach od elektrowni Fukushima Dai-ichi (w prefekturach, w których nie ewakuowano ludności) nie podjęto dystrybucji tabletek jodku potasu. Tym bardziej nie jest konieczne przyjmowanie tego preparatu w Polsce.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!