Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W poszukiwaniu Księcia Kraka

ART o SZTUCE
ART o SZTUCE
ze zbiorów Domu Historii Podgórza
Kopiec Krakusa to odwieczny element krakowskiego krajobrazu, ale także teren pełen tajemnic i specyficznej aury - jak chociażby Wiosenne Zaduszki zwane Rękawką.

Od zawsze stanowił popularne miejsce dla rekreacji czy festynów. Budowla ta, rozpalała wyobraźnię, zwłaszcza legenda o tym, że w jej wnętrzu spoczywać może legendarny władca-Krakus.
Sama Rękawka, tak mocno związana tym miejscem; jest elementem folkloru, legendy i chrześcijańskiego odpustu. Obchody święta, które sięgają korzeniami czasów przedchrześcijańskich nawiązują do pogańskich obrzędów związanych z zaduszkami wiosennymi, przypadającymi na okres przesilenia wiosennego. Rękawka związana jest także z legendą o kopcu Kraka, usypanym po śmierci księcia -według tradycji ziemię, z której usypano kopiec noszono w rękawach - stąd nazwa święta.
Tajemnica kopca intrygowała nie tylko mieszkańców, ale także naukowców. W latach trzydziestych XX w. grupa uczonych z Polskiej Akademii Umiejętności z inicjatywy i na koszt posła Mariana Dąbrowskiego, właściciela popularnej gazety Codziennego Kuriera Ilustrowanego, postanowiła wykonać badania archeologiczne. Najważniejszym punktem planowanych wykopalisk było ustalenie raz na zawsze, czy wnętrze kopca skrywa doczesne szczątki legendarnego władcy.
Inicjatywa ta spotkała się z wielkim poparciem społecznym, a codzienny Kurier Ilustrowany donosił co rusz, tym, jak postępują prace na kopcu. Oczekiwania i hipotezy napawały optymizmem. Można powiedzieć, że były bardzo romantyczne – chciano widzieć w kopcu niemalże egipskie piramidy z ich bogactwem. Jak pisał wówczas Ilustrowany Kurier Codzienny :,, Wszyscy oczekiwali, że odsłoni się jakaś komora, a w niej Krak w złotej koronie pośród mnóstwa klejnotów i w błyszczącej zbroi”.
Archeolodzy wykonywali przekop ziemi przez 4 lata. Prace objęły głownie szczytową część kopca, gdzie wydrążony został tunel w głąb budowli. W rezultacie przekopana tylko ok. 5 % nasypu.
Ostatecznie prace ukończono w 1937 roku. Nie dały one wyczekiwanych rezultatów. Badacze nie odnaleźli nawet śladów pochówku legendarnego władcy. Podczas badań odkryto na szczycie budowli korzenie dębu oraz awarską zapinka do pasa, które pozwoliły ustalić prawdopodobny czas powstania kopca na VII w. oraz potwierdzić przypuszczenia, że był on miejscem związanym z pogańskim kultem. Odkryto także wewnętrzną, drewniana, ośmioboczną konstrukcję szkieletu kopca, naczynia gliniane, kamienne narzędzia i średniowieczne monety. Jak donosiła gazeta, brak odkrycia ciała księcia „spowodował duże rozczarowanie społeczeństwa. Chociaż może to i lepiej, bo kolejne pokolenia dzieci, będą dalej słuchały pięknych baśni o Kraku, wawelskim smoku i Wandzie”.
Po przeprowadzonych wówczas wykopaliskach zajęto się rekonstrukcją bryły kopca. Została on przerwana po 2 latach z powodu wybuchu II wojny światowej. Ostatecznie zrekonstruowano ją dopiero w latach 50-tych.

O tegorocznym Tradycyjnym Święcie Rękawki : na Wiadomosci24

na podst. Grzegorz Gil: Kopce w krajobrazie kulturowym Polski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto