(© http://en.wikipedia.org/wiki/File:1zl_r.gif)

Początek roku to czas na zaplanowanie sobie nowych celów i postawienie przed sobą nowych wyzwań na nadchodzący rok. Dla wielu instytucji koniec roku i początek nowego to okazja do zmian w cennikach, a to oznacza podwyżki.

Podwyżki planują dostawcy energii elektrycznej. Cena wzrośnie wyniesie około 4,7 proc.

Możemy spodziewać się też wzrostu wysokości czynszów za mieszkania. A w większości miast podrożeje też woda oraz opłata za wywóz śmieci.

Niestety, nie ma dobrych wieści dla kierowców. Benzyna znacznie nie podrożeje. Więcej zapłacimy natomiast za olej napędowy, na który od nowego roku wzrasta akcyza. Z tego powodu za jego litr zapłacimy przynajmniej 16 gr więcej. Podwyżki opłat zapowiadają również konsorcja zarządzające polskimi autostradami.

Jeśli jednak zdecydujemy się na przesiadkę z samochodu do komunikacji miejskiej czy pociągów, również czeka nas niespodzianka. W kilku miastach już zaplanowano podwyżki cen biletów na autobusy czy tramwaje. Trochę lepiej wygląda sytuacja na kolei, gdzie spółka PKP Intercity nie planuje zmian cen swoich usług przynajmniej w pierwszej połowie przyszłego roku. Jednak wszystko zależy od Ministerstwa Infrastruktury, które myśli o wprowadzeniu "opłaty dworcowej", jaką przewoźnicy mieliby płacić za użytkowanie stacji. Gdyby wprowadzono w życie taki pomysł, ceny biletów PKP z całą pewnością podrożeją.

W trosce o zdrowie palaczy podrożeją również papierosy w skutek wzrostu akcyzy na wyroby tytoniowe.

Także opłaty za opiekę nad naszymi pieniędzmi wzrosną o kilka procent, gdyż banki podniosą od nowego roku większość opłat bankowych.

Wypada wszystkim nam sobie życzyć, aby przyszły -2010 rok, nie był gorszy od upływającego.

Źródło: hotmoney.pl

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!