Za nami IX Ogólnopolskie Forum Nauczycieli Regionalistów „Uwikłani w historię. Rok 1945 na Górnym Śląsku”.


Konferencja odbyła się w Domu Kultury „Karolinka” w Radzionkowie. Przed obradami Forum jego uczestnicy w grupach zwiedzili Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, zapoznając się ze ekspozycjami obrazującymi koszmar Tragedii Górnośląskiej a także obejrzeli wystawę IPN: Tragedia w cieniu „wyzwolenia”.

Pomysłodawczynią forum była dr Łucja Staniczkowa, szefująca Bractwu Oświatowemu Związku Górnośląskiego.

Forum oprócz niej otworzyli Stanisław Faber, śląski kurator oświaty, Andrzej Szneider, dyrektor IPN w Katowicach oraz Joanna Kwiecińska, dyrektor Zakładu Placówek Oświatowych w Radzionkowie.

Wprowadzenia w istotę tematyki dokonali: Sebastian Rosenbaum (Definicja Tragedii Górnośląskiej) oraz Dariusz Węgrzyn (Deportacja Górnoślązaków do CSRS), referaty wygłosili także Henryk Hoch (Sytuacja Mazurów w 1945 r.), Renata Kobylarz-Buła (Landorsf – Łambinowice. Miejsce z podwójną przeszłością).

Anna Skiendziel, Łucja Staniczek i Kornelia Banaś dokonały prezentacji materiałów edukacyjnych, natomiast Tomasz Świdergał ze Stowarzyszenia Silesia Schola przedstawił zagadnienie: Realizacja tematu Tragedii Górnośląskiej na lekcjach historii w gimnazjum.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!