Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Słupsku otwarto "Radosną Szkołę" i "Pracownię Ceramiczną"

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Dwie bardzo ważne inwestycje o charakterze edukacyjnym i kulturalnym uruchomiono z początkiem stycznia w Słupsku. Jedną w ramach programu rządowego dla najmłodszych wcześniej podejmujących naukę w szkole, drugą dla osób niepełnosprawnych.

Słupsk otrzymał w ostatnich dniach dwie interesujące i bardzo ciekawe instytucje o charakterze kształcącym. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Unicef - czytamy w serwisie slupsk.pl - zainaugurowano działalność kolejnej przestrzeni edukacyjno–rehabilitacyjnej "Radosna Szkoła na deszcz". To inicjatywa nawiązująca do Rządowego Programu o nazwie "Radosna Szkoła", który został przygotowany na lata 2009-2014. Zakłada on wspieranie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia, w tworzeniu odpowiednich warunków do aktywności ruchowej uczniów najmłodszych, w związku z obniżeniem wieku rozpoczynania nauki w szkole.

Finansowe środki na zakup pomocy dydaktycznych dla słupskiej "Radosnej Szkoły na deszcz", zostały wykorzystane na adaptację i modernizację przestrzeni szkolnej, w celu dostosowania ich do indywidualnych potrzeb uczniów, szczególnie w zakresie specjalnych uwarunkowań edukacyjnych. Miejsca zabaw wyposażono w przyrządy, które pozwalają zaspokoić oczekiwane przez dziecko potrzeby ruchowe, m.in. w duże, miękkie klocki-kształtki, piłki w różnych kolorach i wielkościach, materace do zabaw, tory przeszkód, elementy lub zestawy umożliwiające pokonywanie wysokości, a zarazem usprawniające koordynację wzrokowo-ruchową.

Dla tych zadań wydzielono obszar pełniący funkcje edukacyjne i usprawniający małą motorykę oraz kącik relaksu i indywidualnej pracy dziecka. Pomoce dydaktyczne stanowią wsparcie procesu rehabilitacji i stymulacji polisensorycznej, a pozyskana dodatkowo przestrzeń wykorzystywana jest na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze i pozalekcyjne, jako alternatywa zajęć świetlicowych. Wykorzystane będą też w zajęciach wczesnego wspomagania rozwoju, prowadzonych na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. W tworzenie i budowę projektu włączyli się również darczyńcy - Fundacja "Zakłady Kórnickie" i Milarex & Morpol Duninowo.
Drugą bardzo ważną nowo otwartą instytucją w mieście jest Pracownia Ceramiczna. Uroczystego jej otwarcia dokonał prezydent miasta, Maciej Kobyliński, rozbijając o mury pomieszczenia piękny, słupski ceramiczny kubek. Obiekt mógł powstać dzięki funduszom Unii Europejskiej i dofinansowaniu z budżetu miasta, w ramach projektu "Rewitalizacja Traktu Książęcego w Słupsku w obrębie I obszaru problemowego Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Słupska na lata 2009-2015". Jednocześnie informuje, że obiekt ten jest najnowocześniejszą instytucją kultury w mieście. Koszt inwestycji to blisko 900 tys. zł.

Pracownia Ceramiczna ma prawie 300 m kwadratowych powierzchni, na których będą prowadzone warsztaty dla 35 osób jednocześnie, w tym niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich, niewidomych i niedowidzących. Pracownia o dwóch kondygnacjach dysponuje wygodną salą garncarską, salą zajęć z miejscami do wypalania wyrobów, dwoma piecami ceramicznymi i windą towarową do przewożenia materiału. Obiekt będzie miejscem aktywizacji społecznej mieszkańców, oferującym atrakcyjne formy spędzania czasu wolnego.

Dla potrzeb pracowni zakupiono nowe koła, formy i narzędzia garncarskie. Zwiększona jej powierzchnia w stosunku do starej pozwala rozszerzyć ofertę zajęć o warsztaty z filcu i witrażu. Otwarciu nowej pracowni towarzyszył wernisaż wystawy włoskiego artysty, Luigio Barbudo, pod tytułem: "Woda, ziemia, ogień".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto