W dniu 18 maja 2011 roku w teatrze Rampa w Warszawie pokazano po raz kolejny sztukę opartą na wspaniałej powieści "Tajemniczy ogród" Frances Hodgson Burnett. Na widowni zasiedli uczniowie z Legionowa.

W dniu 18 maja 2011 roku w teatrze Rampa w Warszawie pokazano po raz kolejny sztukę opartą na wspaniałej powieści "Tajemniczy ogród" Frances Hodgson Burnett. Fabuła książki jest prosta. Z Indii przyjeżdża do kuzynów dziewczyna, której rodzice zginęli w wypadku. Dom kuzynów początkowo ją przeraża. Zaczyna zadawać dziesiątki pytań, a gdy nie uzyskuje satysfakcjonujących odpowiedzi przeprowadza własne śledztwo, którego wyniki zaskoczą wszystkich.

Cezary Domagała, reżyser adaptacji stworzył sztukę uniwersalną przeznaczoną dla wszystkich ludzi. Autor adaptacji zwraca się do widzów z pełnym emocji przesłaniem. Wszystkie osoby zasługują na szacunek. Jedyną drogą do zrozumienia drugiego człowieka są prawdziwe uczucia. Miłość, empatia, zrozumienie przełamują bariery najbardziej opornych i sprawiają, że otwierają się na nie wszystkie serca. "Tajemniczy ogród" to według reżysera serce człowieka, w którym znajduje się nieprzebrane bogactwo uczuć i emocji. Serce to czeka na "ogrodnika", który pomoże mu się w pełni rozwinąć.


Nie ma ludzi, którzy są odporni na działanie tego rodzaju terapii. Osoby niepełnosprawne należy traktować z szacunkiem, okazując im prawdziwe uczucia. Nie wolno ulegać ich histeriom, żądaniom, bo często wynikają one ze złej oceny zrodzonej z poczucia osamotnienia, izolacji. Należy budować w sercach optymizm, wolę walki o przyszłość, zaufanie oparte na solidarności.
Ta przebudowa, odnowa serc kojarzy się reżyserowi z wiosną, która przychodzi po długiej zimie. To wspaniałe przesłanie podane jest widzom w wyjątkowo artystycznie opracowanej
formie.

Piosenki (tekst Cezary Domagała) spajają sztukę i podkreślają jej wymowę. Wspaniała oprawa muzyczna (Tomasz Bajerski) i scenografia (Bożena Pędziwiatr) rysunki i animacje Witolda Vargasa sprawiają, że sztukę ogląda się jak dobry film.


Naszymi bezpośrednimi nauczycielami i przewodnikami w poszukiwaniu „tajemniczego klucza” są: Kamila Boruta (Mary Lennox), Daniel Zawadzki (Colin Craven), Konrad Marszałek (Dick Sowerby), Dominika Łakomska (Marta Sowerby), Robert Kowalski (Archibald Craven), Katarzyna Kozak (Pani Medlock), Mieczysław Morański (Ben Weatherstaff).
Mimo wprowadzonych zmian, sztuka wprowadza nas w nastrój opisany w książce. Wiernie oddaje jej treść i klimat.

Pan Witold Olejarz, dyrektor naczelny teatru Rampa zaprosił na spektakl wychowanków Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek z Legionowa. Mogli oni sami rozwiązywać zagadki, poznawać tajemnice i ogrody Misselthwaite. Uczniowie w dowód wdzięczności obdarowali gospodarza rzeźbą wykonaną przez nich na zajęciach Klubu Młodego Rzeźbiarza. W spotkaniu uczestniczył pan Marek Krauss. Obecni obejrzeli kolekcję obrazów tego artysty zgromadzoną w galerii Rampa.

Zespołowi teatru Rampa życzymy wielu tak udanych spektakli jak ten, który był naszym udziałem. A wszystkich którzy jeszcze nie oglądali "Tajemniczego ogrodu" w reżyserii Cezarego
Domagały pragniemy zachęcić, gdyż warto zobaczyć tę sztukę dla powodów, które opisałem.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!