http://mapaakustyczna http://mapaakustyczna

http://mapaakustyczna.um.warszawa.pl/ (© screen)

Stołeczny ratusz kontynuuje prace nad projektem "Programu ochrony środowiska przed hałasem dla m.st. Warszawy". 7 kwietnia rozpoczęły się konsultacje społeczne z udziałem warszawiaków. W trakcie ich trwania mieszkańcy stolicy będą mogli przedstawiać, w oparciu o opracowane wcześniej mapy akustyczne, sugestie dotyczące "wyciszania" Warszawy.

Konsultacje potrwają do 30 kwietnia. Do tego czasu, można zgłaszać uwagi do projektu, zarówno w siedzibie Biura Ochrony Środowiska (Pl. Starynkiewicza 7/9, piętro V, pokój 503), a także za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: mapaakustyczna@um.warszawa.pl. Dokument obejrzeć można w BOŚ, a także ściągnąć ze strony http://mapaakustyczna.um.warszawa.pl/.

Opracowywany projekt "Programu ochrony środowiska przed hałasem dla m.st. Warszawy" jest częścią długofalowej strategii walki z hałasem w stolicy. Głównym założeniem "Programu..." jest obniżenie poziomu hałasu tam, gdzie przekracza on dopuszczalne normy. Ma to znacząco poprawić komfort życia w mieście i chronić przyrodę. Wśród rozwiązań proponowanych przez miasto znajdziemy m.in.: odpowiednie zarządzanie ruchem, stosowanie cichych nawierzchni drogowych, tłumiących pokładów pod torowiska tramwajowe, zakup cichego taboru i ekrany akustyczne.

Oprócz mieszkańców, swoje uwagi do programu równolegle zgłaszać będą m.in.: zarządcy dróg, lotnisk, kolei, transportu miejskiego. Następnie dokument zostanie oceniony przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska i państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Ostateczna jego wersja będzie omawiana przez radnych warszawskich. Zatwierdzony przez radę miasta "Program" stanie się wytyczną działań zmierzających do poprawy klimatu akustycznego Warszawy.

W 2007 roku opracowano "mapy akustyczne Warszawy". Pokazują one miejsca o silnym natężeniu dźwięków. Do najgłośniejszych miejsc w Warszawie zaliczamy m.in.: ulicę Modlińską, Aleje Jerozolimskie, Wybrzeże Gdańskie. Poziom hałasu, w ciągu dnia, przekracza tam 90 decybeli. Mapy stały się punktem wyjścia do opracowania "Programu...".

Dziś, w Pałacu Kultury i Nauki, odbyło się spotkanie otwarte w sprawie projektu, w którym uczestniczyć mogli wszyscy zainteresowania sprawą mieszkańcy. Na kolejne, na którym wszyscy zainteresowani będą mogli zgłosić swoje uwagi, opinie, a także porozmawiać ze specjalistami od akustyki, drogownictwa i planowania przestrzennego, ratusz zaprasza 23 kwietnia.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!