Logo Festiwalu Filmów Rosyjskich SPUTNIK w Warszawie Logo Festiwalu Filmów Rosyjskich SPUTNIK w Warszawie

Logo Festiwalu Filmów Rosyjskich SPUTNIK w Warszawie (© www.filmros.pl)

Już dzisiaj rozpoczyna się w Warszawie II Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik, który potrwa do 23 listopada. Podczas trwania imprezy, zaprezentowanych zostanie ponad 130 filmów na 250 seansach w stołecznej Kinotece (PKiN).

Uroczyste otwarcie Sputnika odbędzie się w Sali Koncertowej Pałacu Kultury i Nauki, a dokonają go Nikita Michałkow (wybitny reżyser rosyjski), Jurij Łaptiew (doradca Prezydenta Federacji Rosyjskiej) i Michaił Szwydkoj (przedstawiciel Prezydenta Rosji ds. Międzynarodowej Współpracy Kulturalnej). W części oficjalnej minister spraw zagranicznych Polski, Radosław Sikorski wręczy dyplom N. Michałkowowi, a Wojciech Siemion otrzyma podobne wyróżnienie od Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji. Pokazany zostanie ponadto pierwszy rosyjski film "Stieńka Razin" Romaszkowa, który powstał 100 lat temu i rozpoczął historię kinematografii rosyjskiej.

Program festiwalu przedstawia się niezwykle imponująco. Miłośnicy kina obejrzeć będą mogli klasykę filmu rosyjskiego, m.in. takie obrazy, jak „Świat się śmieje” Aleksandrowa, „Aleksander Newski” Einsensteina, „Lecą żurawie” Kałatozowa, „Andriej Rublow” i „Stalker” Tarkowskiego, „Wniebowstąpienie” Szepitko, „Dworzec dla dwojga” Riazanowa, „Los człowieka” Bondarczuka, "Ballada o żolnierzu" Czuchraja, „Kalina czerwona” Szukszyna, "Syberiadę" Konczałowskiego, „Wyznanie miłości” Awerbacha z Ewą Szykulską w roli głównej, „Moskwa nie wierzy łzom” Mienszowa; retrospektywę Nikity Michałkowa z „Pięcioma wieczorami”, „Niewolnicą miłości”, „Niedokończonym utworem na pianolę”, „Spalonymi w słońcu” i „Krewniakami” na czele.

Oprócz tego zaprezentowane zostaną cykle: Nowe kino rosyjskie, Rosja na obcasach, Noc z kinem rosyjskim, filmy dokumentalne i bajki z uwielbianymi przez kilka pokoleń widzów wilkiem i zającem.
Niewątpliwą atrakcją Sputnika nad Warszawą będą spotkania z twórcami i znawcami kina rosyjskiego. Oprócz Nikity Michałkowa przyjazd do Warszawy i spotkanie z publicznościa zapowiedzieli: Ilja Ninidze, Lidia Fiedosiejewa – Szukszyna, Anatolij Kuzniecow, Konstantin Ławronienko, Natalia Bondarczuk,
Jurij Nazarow (aktorzy), Aleksander Mitta, Aleksander Kirijenko, Piotr Sołdatienkow, Walerij Pendrakowski (reżyserzy), Nadieżda Kopytina, Stanisław Jerszow (producenci). Wykłady wygłoszą m.in. Marlena Zimna, prof. Joanna Czarnecka (wpływ kina rosyjskiego na kinematografię amerykańską) i Krzysztof Zanussi.

Festiwal filmów Rosyjskich SPUTNIK zostanie powtórzony w późniejszych terminach także poza Warszawą: w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi i Gdyni. Szczegóły znaleźć można na stronie www.filmros.pl.
W kwietniu 2009 roku, w Moskwie, odbędzie się Festiwal Polskich Filmów Wisła, podczas którego zaprezentowane zostaną dokonania m.in. Jana Jakuba Kolskiego, Marka Koterskiego, Małgorzaty Szumowskiej, Roberta Glińskiego, Romana Polańskiego, Joanny Kos - Krauze i Krzysztofa Krauzego.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!