Molier śląsko-zagłębiowski w krakowskim stylu wodewilu. Dwa jubileusze w barszczu przygód. Gala pełna galanterii.

Gliwicka scena muzyczna ma 60 lat. To pierwszy z jubileuszy. Niegdysiejsza Operetka Śląska i Teatr Muzyczny w Gliwicach od 10 lat działa jako Gliwicki Teatr Muzyczny. To drugi jubileusz. Z tej okazji powstało przedstawienie jak najbardziej jubileuszowe, w rozmiarze XL, a równocześnie nienadęte, świeże jak wiosna, atrakcyjne formalnie, w pełni oddające możliwości całego zespołu.

Kierownik Artystyczny GTM Krzysztof Korwin Piotrowski zaproponował Annie Polony "zrobienie czegoś" w Gliwicach na jubileusz. Pani Anna wiedząc, że scena muzyczna to nie biosfera dla Szekspira wskazała Moliera na zasadzie luźnego pomysłu i dlatego, że reżysersko już się z nim znała. Taki był początek. Potem było już tylko więcej, inaczej, dziwniej, śmieszniej, dowcipniej, inteligentniej, uroczo...

Scenarzysta Piotrowski opierając się o Moliera przerobił pana Jourdain na Don Żuana, który nie jest mieszczaninem lecz pochodzącym z Sosnowca właścicielem fabryki gwoździ i który nie chce zostać szlachcicem, lecz zamierza dopompować swoje ego na niwie artystycznej, wystawiając musical i grając w nim główną rolę. Mamy kanwę, na której pojawiają się postaci i sytuacje nieznane Molierowi, lecz czytelne dla współczesnego widza, a zwłaszcza widza gliwickiego. Prezes Karol ma żonę i teściową z Lipin, dyrektor Gabarini szefuje Teatrowi "Nowy Świat", mówi się o posłach, europosłach, dotacjach i wczasach agroturystycznych.

Pani reżyser Anna Polony sprawiła, że Michał Rusinek napisał zwiewne i dowcipne teksty piosenek, a całość zatyka dech w piersiach. Pozwoliłem sobie na określenie "sceniczny multiplex" ponieważ zobaczyłem wczoraj na raz musical, operetkę, spektakl, wodewil, balet, koncert, recital, kabaret, kabuki i występ "Mazowsza". A wszystko zgrabne, kolorowe, radosne i energetyczne.
Dekoracje i stylizacje są hiszpańskie, kubańskie i hinduskie. Dlaczego Indie? Dlatego, że jeśli jubileuszowa celebra i musical, to - Hollywood, a jeśli chcemy bardziej to - Bollywood!
Kostiumy - Zofia de Ines
Choreografia - Jakub Lewandowski
Muzyka - Marek Kuczyński
Dekoracje - Tatiana Kwiatkowska
Kierownictwo muzyczne - Bassem Akiki i Przemysław Neumann
W roli tytułowej - Michał Musioł
W rolach - cały wspaniały Zespół Gliwickiego Teatru Muzycznego

W antrakcie otwarto wystawę fotograficzną Krzysztofa Krzemińskiego złożoną z obrazów przygotowań do premiery. W finale po owacjach i podziękowaniach, przedstawiciel Ministerstwa Kultury odczytał ze sceny list gratulacyjny podpisany przez Bogdana Zdrojewskiego, a adresowany do Dyrektora "Teatru Muzycznego w... Gdyni"!

Znajdź nas na Google+

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!