Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacyjny przewodnik. Miechowicki Szlak Matki Ewy

Redakcja
Ruiny miechowickiego pałacu w którym na świat przyszła Matka Ewa.
Ruiny miechowickiego pałacu w którym na świat przyszła Matka Ewa. Piotr A.Jeleń
Na 25 września w Bytomiu-Miechowicach zaplanowano otwarcie Szlaku Matki Ewy. Wielce zasłużona postać nie tylko dla Bytomia w osiemdziesiąt jeden lat po śmierci zostanie upamiętniona poprzez utworzenie szlaku turystycznego.

Waleska Anna Katarzyna Adelajda Maria Elżbieta Ewa von Tiele-Winckler - tyle patronek otrzymała na chrzcie Matka Ewa, urodzona w miechowickim pałacu 31 października 1866 r., jako przedostatnia z dziewięciorga dzieci Waleski i Huberta Tiele-Wincklerów.

Należy nadmienić, że przyszła na świat w jednym z najbogatszych rodów w Cesarstwie Niemieckim. Jak podaje Raab-Hubertus von Tiele-Winckler (przyrodni brat Ewy), wartość majątku von Tiele-Wincklerów plasowała ich przed I wojną światową na 7. miejscu najbogatszych rodów Cesarstwie. Hubert von Tiele-Winckler był właścicielem kopalń, hut i koksowni, założycielem Katowickiej Spółki Akcyjnej dla Górnictwa i Hutnictwa oraz majątków na Śląsku i w Meklemburgii.

Szlachciankę od początku nazywano Ewą, mimo że jej pierwszym imieniem było, odziedziczone po matce, imię Waleska. W wieku czternastu lat, cztery lata po śmierci matki, Ewa wraz z rodzeństwem, została konfirmowana w kościele ewangelicko-unijnym, przystępując tym samym do społeczności wiernych.

Bytom znany i nieznany cz.5 - Matka Ewa

Projekt Szlaku Matki Ewy powstał z inicjatywy proboszcza parafii Ewangelicko-Augsburskiej z Miechowic, ks. Jan Kurko, proboszcza parafii Świętego Krzyża z Miechowic, ks. Bartosza Podhajeckiego oraz radnego miasta, Michała Staniszewskiego.

Szlak to lokalizacja pięciu tablic z miejscami najbardziej kojarzącymi się z postacią Ewy von Tiele-Winckler, Matką Ewą.

Czytaj więcej -->

Twórcy projektu na lokalizację tablic wybrali kościół Świętego Krzyża, miejsce chrztu przyszłej diakonisy. Neogotycka świątynia została wybudowana w latach 1856/1864 według projektu Augusta Sollera. Znajduje się tutaj ostatnia rzeźba Teodora Kalidego - Madonna z białego marmuru. Tutaj też będzie się rozpoczynał Szlak i wiódł do ruin pałacu miechowickiego, miejsca narodzin i spędzenia młodości przez Matkę Ewę.

Pozostałe tablice będą się mieściły na terenie kompleksu Ostoja Pokoju, przy pierwszym budynku Ostoi Pokoju z 1890 roku, Ciszy Syjonu oraz przy domku, w którym Matka Ewa rozpoczęła swoje dzieło.

Jak nam powiedział radny Michał Staniszewski: - Merytorycznie do powstania tablic, folderu oraz pocztówek przyczyniły się osoby związane z Miechowicami, historycy, księża, nauczyciele, radni oraz mieszkańcy. Za grafikę odpowiadała pani Magdalena Tomal-Wichrowska ze Stalowych Aniołów. Szlak Matki Ewy opracowano w języku polskim, angielskim oraz niemieckim.

Czynione są starania, by Szlak został wpisany do bytomskich ciekawych miejsc, co skłoni zorganizowane grupy do przyjazdu do Miechowic i przebycia Szlaku. Także w najbliższym czasie przedstawiona zostanie oferta bytomskim placówkom oświatowym zachęcając je do wędrówki. Niewykluczone, że w przyszłości Szlakiem Matki Ewy będzie mógł nas oprowadzać przewodnik.

Projekt nie powstałby, gdyby nie zaangażowanie oraz wysiłek osób, które są związane z Miechowicami. W pracach nad projektem, organizacją oraz treścią merytoryczną oprócz inicjatorów udział wzięli: mgr Elżbieta Beblik, ks. Mirosław Czyż, mgr Anna Jagiełło, dr Adam Kubacz, mgr Katarzyna Marondel, dr Barbara Poważa-Kurko, Hanna Paszko, ks. Bartosz Podhajecki - proboszcz parafii Świętego Krzyża, Józef Potępa - radny miasta, Janusz Rymarz - przewodniczący rady dzielnicy, Zygmunt Sroka - radny dzielnicy, Jacek Woleński - radny dzielnicy.

Projekt powstał dzięki środkom gminy Bytom, organizatorami i partnerami są: rada dzielnicy Miechowice, parafia ewangelicko-augsburska oraz parafia pw. Świętego Krzyża.

W inauguracyjnym dniu otwarcia Szlaku 25 września, będziemy zwiedzać dzielnicę, wysłuchamy koncertu Vocalis w kościele parafii ewangelicko-augsburskiej, jak również będziemy mogli zobaczyć wystawę poświęconą postaci szlachcianki-diakonisy, Matki Ewy.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto