Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych będzie walczył z plastikiem. Czy w jego ślady pójdzie Poznań?

MRT
Picie wody z kranówki, niestosowanie jednorazowych naczyń, koniec z plastikowymi gadżetami. Od 1 maja Wałbrzych, na razie jedyne miasto w Polsce, chce wcielić w życie proekologiczne rozwiązania. A Poznań? Komisja Dialogu Obywatelskiego, działająca przy Wydziale Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznań przekonuje prezydenta Jaśkowiaka i miejskich urzędników, by dali poznaniakom dobry przykład i zrezygnowali z plastiku.
Picie wody z kranówki, niestosowanie jednorazowych naczyń, koniec z plastikowymi gadżetami. Od 1 maja Wałbrzych, na razie jedyne miasto w Polsce, chce wcielić w życie proekologiczne rozwiązania. A Poznań? Komisja Dialogu Obywatelskiego, działająca przy Wydziale Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznań przekonuje prezydenta Jaśkowiaka i miejskich urzędników, by dali poznaniakom dobry przykład i zrezygnowali z plastiku. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Od 1 maja Wałbrzych, na razie jedyne miasto w Polsce, chce wcielić w życie proekologiczne rozwiązania takie, jak niestosowanie jednorazowych naczyń czy plastikowych gadżetów. A Poznań?

Komisja Dialogu Obywatelskiego, działająca przy Wydziale Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznań przekonuje prezydenta Jaśkowiaka i miejskich urzędników, by dali poznaniakom dobry przykład i zrezygnowali z plastiku.

Od 2021 roku mają zniknąć plastikowe słomki, talerzyki, sztućce czy patyczki do uszu, ale też ograniczone ma być zużycie plastikowych toreb i butelek. Taką decyzję przegłosował pod koniec marca tego roku Parlament Europejski. Dyrektywa ma zacząć obowiązywać także w Polsce.

Dobry przykład jeszcze w tym roku ma dać miasto Wałbrzych. Tamtejszy samorząd zdecydował, że od 1 maja magistrat zerwie z plastikiem. Z dniem 1 maja 2019 r. miasto wprowadzi całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto.

Poznańskie organizacje ekologiczne zrzeszone w Komisji Dialogu Obywatelskiego przekonują do takich działań także poznańskich urzędników i prezydenta Poznania - Jacka Jaśkowiaka.

- Ośmielam się apelować o rezygnację Urzędu Miasta oraz Rady Miasta ze stosowania jednorazowych opakowań i produktów wszelkiego rodzaju, wycofanie się z użytkowania jednorazowego plastiku, kubków, kapsułek mleczka i kawy, plastikowych gadżetów dla radnych i upominków dla gości oraz konfetti, baloników, talerzyków, sztućce itp. rzeczy wykorzystywanych na miejskich imprezach. Do proekologicznych zaleceń powinni przystosować się przede wszyscy organizatorzy wydarzeń - apeluje Wiesław Rygielski, przewodniczący KDO.

Rygielski podkreśla, że urząd od lat chwali się i nakłania poznaniaków do picia kranówki, jednak w urzędzie radni, goście i klienci otrzymują do picia wodę mineralną czy stołową w jednorazowych butelkach PET lub z 19 litrowych dystrybutorów.

Czytaj:

- Tymczasem Aquanet, będący spółką miejską, wielokrotnie przekonywał mieszkańców do swojej wody i publicznie, dystrybuował ją za darmo, więc jego nominalni przełożenie powinni dawać mieszkańcom miasta przykład i korzystać z doskonałej jakościowo wody, tym bardziej, że jest to woda bardzo tania i mogąca obniżyć koszty funkcjonowania UM Poznania. Niepotrzebne są wówczas jednorazowe butelki i butle. Jeżeli serwowane są soki to mogą być podawane w szklanych butelkach zwrotnych lub biodegradowalnych kubkach papierowych - argumentuje Rygielski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto