Waldemar Pawlak Waldemar Pawlak

Waldemar Pawlak (© Dariusz Iwański, CC 3.0)

W poniedziałek, 19 listopada premier Donald Tusk przyjął dymisję Waldemara Pawlaka z funkcji wicepremiera i ministra gospodarki. Decyzję o odejściu z rządu Pawlak podjął po przegranych wyborach o fotel prezesa PSL.

Po porażce w wyborach na prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego, Waldemar Pawlak zapowiedział, że odejdzie z rządu. Janusz Piechociński, który został nowym szefem PSL, zaapelował do wicepremiera, aby ten nie rezygnował z dotychczasowych funkcji. Pawlak uważa jednak, że "członkiem rządu, a szczególnie wicepremierem musi być osoba, która ma zaufanie swojego środowiska" i to właśnie było jednym z czynników, który wpłynął na decyzję o złożeniu na ręce premiera dymisji - informuje Polska Agencja Prasowa.

W poniedziałkowy wieczór Waldemar Pawlak spotkał się z Donaldem Tuskiem. Jak poinformowało później Centrum Informacyjne Rządu, premier przyjął dymisję Pawlaka. Tego samego wieczoru premier rozmawiał także telefonicznie z Januszem Piechocińskim. W sobotę nowy szef PSL odradzał Pawlakowi złożenie dymisji. W poniedziałek namawiał także Donalda Tuska, aby ten nie przyjmował rezygnacji wicepremiera.

Po rezygnacji Waldemara Pawlaka, w rządzie powstały wakaty na stanowiskach wicepremiera i ministra gospodarki. Ewentualne kandydatury Janusz Piechociński przedstawić ma Donaldowi Tuskowi po decyzji Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL. Na 1 grudnia zaplanowano posiedzenie Rady Naczelnej PSL, która wybrać ma Naczelny Komitet Wykonawczy.

Waldemar Pawlak urodził się w 1959 roku. Dwukrotnie pełnił funkcję prezesa Rady Ministrów (1992, 1993-1995). Za pierwszym razem nie udało mu się jednak utworzyć rządu. W 1991 został prezesem PSL. Funkcję tą pełnił do 1997 roku, później także w latach 2007-2012. Dwukrotnie kandydował na prezydenta Polski. Od 2007 pełnił funkcję wicepremiera i ministra gospodarki w pierwszym i drugim rządzie Donalda Tuska.

Znajdź nas na Google+

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!