(© Lyubomir Ivanov)

Argentyna z Chile wspólnie protestowały przeciw roszczeniom Wielkiej Brytanii do terytorium Antarktyki.

Kongresmen Renan Fuentealba, szef chilijskiej grupy biorącej udział w ekspedycji, powiedział agencji AP, że "parlamentarzyści potwierdzili suwerenną władzę naszych krajów nad terytorium Antarktyki". Rządy tych krajów zostały poinformowane przez parlamentarzystów o inicjatywie obrony złóż ropy naftowej i gazu na Antarktyce.

W okresie walki o surowce energetyczne, do złóż ropy i gazu rości sobie prawa jedenaście krajów. Oprócz Argentyny, Chile i Wielkiej Brytanii są to: Rosja, Brazylia, Australia, Irlandia, Nowa Zelandia, Francja, Hiszpania i Norwegia. Wielka Brytania rozpoczęła starania dyplomatyczne o rozszerzenie granic Brytyjskiego Terytorium Antarktycznego w 1908 roku, czyli mniej więcej w tym samym okresie co Argentyna i Chile.

Obszar Antarktyki obejmuje ok. 13,5 mln km kw.

wprost.pl


Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!