W piątek na warszawskim Śródmieściu odbędą się uroczystości upamiętniające wybuch czołgu - pułapki na ulicy Kilińskiego 13 sierpnia 1944 r.

13 sierpnia 1944 r. na ul. Kilińskiego doszło do wybuchu tzw. czołgu-pułapki. Zginęło wówczas ok. 500 osób - powstańców i osób cywilnych. Była to jedna z największych tragedii Powstania Warszawskiego.

Od 1992 r. 13 sierpnia obchodzony jest Dzień Pamięci Starówki. Organizuje go Urząd Dzielnicy Śródmieście wspólnie ze Stowarzyszeniem Mieszkańców Warszawskiego Starego i Nowego Miasta. W programie uroczystości znajdują się stałe punkty, takie jak msza św. w Archikatedrze św. Jana, składanie kwiatów w miejscach pamięci narodowej na terenie Starówki oraz pod pomnikiem upamiętniającym ofiary wybuchu przy ul. Kilińskiego - możemy przeczytać na stronie dzielnicy Śródmieście.

Obchody rozpocznie msza święta w Archikatedrze Św. Jana. Ceremonii przewodniczyć będzie metropolita warszawski, ks. abp. Kazimierz Nycz. Następnie uczestnicy obchodów w symbolicznych miejscach pamięci narodowej na terenie Starówki oraz pod pomnikiem ofiar wybuchu zapalą znicze i złożą kwiaty.

Po oficjalnych uroczystościach będzie część artystyczna. W tym roku w jej ramach odbędzie się premiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego pt. "13 sierpnia 1944", w reżyserii Małgorzaty Bramy, który będzie opowiadał o tragedii, jaka rozegrała się przed 66 laty. W filmie zawarte zostały wspomnienia osób, które przeżyły dramat wybuchu. Zapis ich relacji, utrwalenie ich dla przyszłych pokoleń, to główny cel, jaki przyświeca produkcji filmu.

Film został nakręcony na zlecenie dzielnicy Śródmieście. Dzisiaj zostanie zaprezentowany na Placu Zamkowym. Natomiast później będzie można obejrzeć go na stronie internetowej urzędu.

Oprócz premiery filmu w części artystycznej przewidziany jest jeszcze koncert jazzowej wokalistki Agi Zaryan, która w swym repertuarze posiada piosenki poświęcone Powstaniu Warszawskiemu.

Zwiastun filmy "13 sierpnia 1944".


Dzień Pamięci Starówki - program

13 sierpnia 2010 r.

godz. 16.00 - msza św. w Archikatedrze św. Jana pod przewodnictwem ks. abp. Kazimierza Nycza

godz. 17.00-18.30 - składanie kwiatów i zapalanie zniczy w miejscach pamięci narodowej na terenie Starego i Nowego Miasta:
pl. Zamkowy 15/17
Rycerska 12 /róg Wąski Dunaj/
Międzymurze /okolice Wąskiego Dunaju/
Podwale 25
Kilińskiego 2
Długa 7
Długa 13/15
Świętojerska 4
Przyrynek 2 /róg Kościelnej/
Sanguszki 1

godz. 19.00 - uroczystość pod głazem upamiętniającym wybuch "czołgu-pułapki" przy ul. Kilińskiego 3

godz. 20.00 - projekcja filmu pt. „13 sierpnia 1944" na pl. Zamkowym

godz. 20.30 - koncert Agi Zaryan na pl. Zamkowym

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!