W sądowy spór przeistoczyła się walka między organizatorami 56. Międzynarodowych Targów Książki a Warszawskich Targów Książki. Zainteresowanie wystawców drugą imprezą było tak duże, że coroczne międzynarodowe targi straciły rację bytu.

Problem dwóch konkurencyjnych imprez promujących literaturę pojawił się już rok temu, kiedy to tydzień po 55. Międzynarodowych Targach książki ruszyła warszawska edycja projektu. Pierwsza z imprez zorganizowana została przez spółkę Ars Polona SA. Warszawskie Targi Książki powstały z inicjatywy spółki Targi Książki i firmy Murator Expo.

Czytaj też: Konfliktu o targi książki w Warszawie ciąg dalszy

Organizatorzy obu imprez reklamowali swoje targi na długo przed planowanym ich przeprowadzeniem. Pomimo nawoływań o współpracę, w maju zeszłego roku, w odstępie tygodnia, w Pałacu Kultury i Nauki, odbyły się dwie imprezy o dokładnie tym samym charakterze.
Jak można się spodziewać zdublowanie wydarzenia nie przyniosło korzyści żadnemu z pomysłodawców. Spowodowało to podział zarówno wśród autorów, czytelników, jak i wydawców.

Franfurt. Bezkonkurencyjne targi książki
Mimo upływu czasu organizatorzy nie próbowali się porozumieć. Obie spółki zapowiadały także, że i w bieżącym roku targi znów przeprowadzą. Jak się jednak okazało, dane to będzie tylko spółce Targi Książki i ich warszawskiemu przedsięwzięciu.

Cała sytuacja wyklarowała się dopiero 15 kwietnia. Wtedy to też Ars Polona SA skończyła zapisy na udział w 56. Międzynarodowych Targach Książki. Szybko okazało się, że liczba chętnych znacznie odbiega od oczekiwanej. W związku z małym zainteresowaniem Grzegorz Guzowski, prezes spółki, poinformował o zawieszeniu tegorocznych targów.

Ars Polona SA zarzuciła także spółce Targi Książki dumping cenowy i nieuczciwą konkurencję. Całą sprawę skierowano do sądu. Guzowski ma nadzieję, że za sprawą korzystnego wyroku sądowego, łatwiej będzie mu powrócić na rynek, i już za rok Międzynarodowe Targi Książki ponownie zagoszczą w stolicy.

Radości ze zwycięstwa nie kryją organizatorzy Warszawskich Targów Książki. Spółka twierdzi, że zeszłoroczna edycja imprezy prezentowała bardzo wysoki poziom i to właśnie stało się główną przyczyną zainteresowania wydawców tegorocznymi targami. Według danych przedstawionych przez Tadeusza Górnego, koordynatora ds. programowych WTK, do tegorocznych targów zgłosiło się ponad 400 wydawców z Polski i zagranicy. Górny dodaje, że jego spółka, podobnie jak Ars Polona SA, skierowała sprawę do sądu.

Warszawa promuje się na targach w Cannes


Jak zauważają wydawcy rynek książki także rządzi się prawami konkurencji. Wiadomym jest, że zarówno wydawnictwa jak i czytelnicy skorzystają z atrakcyjniejszej oferty. Prezes Wydawnictwa "Iskra" twierdzi, że dla czytelnika nie liczy się, kto i gdzie promuje dane książki. Ważne są autor i same przesłanie publikacji.

Zdaniem Prezesa Polskiej Izby Książki, Piotra Marciszuka, skoro Międzynarodowych Targów Książki nie ma w tym roku, prawdopodobnie nie będzie ich także w latach następnych.
Dodaje także, że jest to wynik działania mechanizmów rynkowych. Jak podaje warszawa.gazeta.pl Marciszuk ma jednak nadzieję, że na zmianach nie stracą przede wszystkim czytelnicy.

II Warszawskie Targi Książki odbędą się 12 maja w Pałacu Kultury i Nauki.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!