W sobotę 4 maja w Warszawie odbędzie się Majówka z Marynarką Wojenną. Zapraszamy na plac Piłsudskiego już od godz. 10.

Warszawa, stolica Polski, choć daleko od morza, ma powiązania z Marynarką Wojenną RP. Pod biało-czerwoną banderą, pływały trzy okręty ORP „Warszawa”. Pierwszy z nich, tzw. monitorem rzecznym, służył polskim marynarzom w okresie międzywojennym. Dwa kolejne to niszczyciele Marynarki Wojennej w latach 1970 – 1986 oraz 1988 – 2003.

Przed Dowództwem Garnizonu Warszawa przy placu Józefa Piłsudskiego w godzinach 10 - 19 będziemy mieli okazję obejrzenia sprzętu i uzbrojenia Marynarki Wojennej RP. Zostaną zaprezentowane m.in. nowoczesna torpeda przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych, śmigłowce Marynarki Wojennej, sprzęt nurkowy, w tym unikatowe, amagnetyczne aparaty nurków-minerów MW i wykrywacze metali, które służą do lokalizacji niebezpiecznych, podwodnych obiektów. Marynarze zaprezentują pojazd podwodny, sonar i sondę, którymi specjaliści hydrografii badają morskie akweny i wraki na dnie Bałtyku.

Z pewnością wyjątkową atrakcją dla uczestników Majówki z MW będzie mobilna komora dekompresyjna, z której korzystają nurkowie. Ciekawscy zobaczą jak rozmawiać pod wodą przy zastosowaniu urządzeń bezprzewodowej łączności podwodnej. Natomiast odważni będą mogli wejść do specjalnej łodzi ratowniczej, którą ratownicy Marynarki Wojennej wykorzystują do podejmowania rozbitków na morzu.

Podczas majówki Narodowy Bank Polski na specjalnym stoisku zaprezentuje nową dwuzłotówkę z wizerunkiem niszczyciela rakietowego ORP „Warszawa” z lat 1988 – 2003. Oficjalne „wodowanie” monety nastąpi o godz. 17. Majówkę na placu Piłsudskiego zakończy koncert i pokaz musztry paradnej Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Marynarka Wojenna RP zawita także na Plac Zamkowy, gdzie w godz. 13:00 – 13:30 odbędzie się koncert i pokaz musztry paradnej Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!