Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Licencja- Creative Commons, http://pl Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Licencja- Creative Commons, http://pl

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Licencja- Creative Commons, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Muzeum_Sportu_i_turystyki.JPG&filetimestamp=20101018135908 (© Cezary p)

Wernisaż wystawy przedstawiającej fotografie polskiego sportu w technologii 3D odbędzie się w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Ekspozycja wpisana jest w 60. rocznicę obchodów jubileuszowych powstania muzeum.

Muzeum Sportu i Turystyki zaprezentuje niezwykle ciekawe fotografie poświęcone historii polskiego sportu. Ta nietypowa wystawa przedstawia zdjęcia z lat 1884-1924. Będzie ją można obejrzeć już 8 października 2012 r. w siedzibie muzeum przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 w Warszawie o g. 18. Ekspozycję będzie można oglądać do 31 grudnia.

Aranżacja wystawy ma na celu pokazanie historycznych fotografii w nowej technice. Zdjęcia ukazują popularne sporty końca XIX i początku XX w. takie jak: gimnastyka, kolarstwo szosowe, wioślarstwo, tenis, łyżwiarstwo, narciarstwo, szermierka, piłka nożna i lekkoatletykę. Wśród fotografii możemy obejrzeć zdjęcia Stanisława Bogackiego (jednego z pierwszych zajmujących się tematyką sportową), Zdzisława Marcinkowskiego (entuzjasty kolarstwa szosowego) oraz Mariana Fuksa (założyciela w 1910 r. pierwszej polskiej agencji fotograficznej).

Przedstawione są również zdjęcia amatorów. Prezentują pierwsze mecze lwowskich drużyn - Pogoni, Czarnych i Lechii, mecze tenisowe oraz zawody lekkoatletyczne. Niewątpliwie odzyskanie przez Polskę niepodległości miało wpływ na rozwój fotografii. Wielkim przełomem w życiu sportowym Polaków był debiut na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 r. Zdjęcia z tych właśnie zawodów zamykają wystawę.
Według kierownika archiwum fotograficznego Konrada Moniewskiego pomysł na galerię zrodził się w zeszłym roku. Wcześnie te zdjęcia były prezentowane za granicą w tradycyjnej aranżacji (pierwszy raz w 2009 r. w Chinach). Pomysłodawcą wystawy 3D był dyrektor muzeum Tomasz Jagodziński. Autorką wystawy jest Ewa Pac - Pomarnacka, a wszystkie zdjęcia są własnością muzeum. Według Konrada Moniewskiego plan ekspozycji na przyszły rok nie jest jeszcze zamknięty. Być może w przyszłym roku będą prezentowane fotografie dotycząca początków piłki nożnej w Polsce, w tym również okresu międzywojennego.

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie jest jedną z najstarszych instytucji muzealnych o profilu sportowym na świecie. Ze względu na zasługi muzeum zostało włączone przez MKOI do elitarnego Olympics Museums Network, skupiającego jedynie 15 placówek z całego świata.

W tym nowoczesnym budynku można również poznać historię polskiego sportu. Zobaczyć m.in. kajak Jana Pawła II, narty Wojciecha Fortuny, gokart Roberta Kubicy, kamyk pochodzący z Mount Everestu, buty Marcina Gortata (rozmiar 51). Ważnym miejscem również jest Ściana Chwały. Prezentuje ona wszystkie olimpijskie medale, jakie zdobyli Polacy na letnich i zimowych igrzyskach. Jest ich w sumie 275. Cześć z nich to oryginały, reszta to repliki. Z całą pewnością muzeum Sportu i Turystyki warto odwiedzić w dniach 8 października- 31 grudnia ze względu na wystawę 3D, jak i interesujące eksponaty muzealne.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!