(© http://www.maratonwarszawski.com/node/22305)

Stolica w weekend proponuje warszawiakom udział w licznych bezpłatnych wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Zainteresowani będą mogli również skontrolować swoje zdrowie. Zapowiada się więc weekend zarówno przyjemny, jak i pożyteczny.

Przegląd najciekawszych propozycji weekendowych.

Dla dbających o zdrowie:

W sobotę na placu Zamkowym, w ramach trwającego V tygodnia Retina AMD, można będzie wykonać bezpłatne badania okulistyczne. Chętni będą mieli okazję zbadać wzrok i zasięgnąć opinii specjalistów. Akcja organizowana jest przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne i Polski Związek Niewidomych.

To niejedyna inicjatywa związana ze zdrowiem. 25 września odbędzie się Expo Zdrowie - program profilaktyczny w ramach festiwalu Powiślenia. Na jego uczestników czekają zabiegi i badania, które umożliwiają kontrolę zdrowia, m.in. będzie można zmierzyć poziom tkanki tłuszczowej, skorzystać z masażu oraz skonsultować się z promotorem zdrowia. Expo Zdrowie odbędzie się w Parku Bayera, przy ulicy Kruczkowskiego w godz. 14.30 - 18.00.

Dla melomanów:

Stolica ma także propozycję dla przyjaciół muzyki klasycznej. 26 września, w ramach Koncertów Chopinowskich organizowanych nieprzerwanie od 1959 r., pod pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich odbędzie się występ Macieja Poliszewskiego (godz. 12) i Jerzego Maciejewskiego (godz. 16). Koncerty Chopinowskie to plenerowe bezpłatne imprezy, na których prezentują się wybitni pianiści polscy i zagraniczni. Ten rok jest szczególny ze względu na obchody 200. urodzin Chopina.

Warszawa na sportowo:

Szykuje się ważne wydarzenie dla zwolenników konnych wyścigów. "Wielka Warszawska" odbędzie się w najbliższą niedzielę, o godz. 15.50, na służewieckim torze wyścigów konnych. Pobiegną konie m.in.: Wiesława Saniewskiego, byłego selekcjonera polskiej reprezentacji w piłce nożnej Jerzego Engela oraz dziennikarza sportowego, kierownika działu sportowego "Polska The Times" Roberta Zielińskiego. Klacz tego ostatniego jest faworytką publiczności. 26 września na starcie zobaczymy w sumie ponad 60 koni rywalizujących w ośmiu gonitwach o łącznej puli nagród ponad 280 tysięcy złotych. Rozpoczęcie zabawy o godzinie 12. Oprócz emocji sportowych zostały zaplanowane inne atrakcje, a to wszystko w klimacie przedwojennej Warszawy. Bilety - strefa B po 5 złotych, strefa A po 15 zł, karnet rodzinny 25 zł.

Również na weekend zostały zaplanowane mistrzostwa w mountainboardingu, które odbędą się na górze "Kopa Cwila" zlokalizowanej w parku im. R. Kozłowskiego. Start godz. 10. Mountainboarding, czyli jazda na wyposażonej w koła desce, stanowi ciekawą atrakcję dla wszystkich miłośników mocnych wrażeń.

W niedzielę ulicami stolicy przebiegnie 32. Maraton Warszawski. Bieg rozpocznie się o godz. 8 i potrwa do około 15. Trasa wiedzie Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskimi i ul. Bagatela do pl. Unii Lubelskiej. Następnie ul. Marszałkowską przez place Zbawiciela i Konstytucji do ul. Królewskiej, Moliera, Wierzbowej, Senatorskiej i znów Moliera i Królewską.

Maratończycy powrócą do Krakowskiego Przedmieścia i będą kierowali się ulicami: Miodową, Bonifraterską, Międzyparkową, Słomińskiego i mostem Gdańskim na Pragę. Dalej uczestnicy imprezy pobiegną Wybrzeżem Helskim, ul. Okrzei, Jagiellońską, Zamoyskiego, Sokolą i Wałem Miedzeszyńskim. Na wysokości ul. Afrykańskiej biegacze zawrócą i Wałem Miedzeszyńskim dobiegną do mostu Świętokrzyskiego.

Na lewym brzegu Wisły biegacze będą poruszać się ul. Tamką, Dobrą, Karową i zachodnią jezdnią Wisłostrady. Dalej ul. Czerniakowską, Gagarina, Czerską, Podchorążych, Suligowskiego, znów Czerniakowską i Szwoleżerów dobiegną do ul. Myśliwieckiej. Później skręcą w ul. Rozbrat, przemierzą Ludną i Solec, następnie biegacze dotrą do ul. Dobrej, Karowej i ponownie do Wisłostrady. Potem ul. Krajewskiego, Zakroczymską, Bonifraterską, Miodową, Senatorską, Moliera i Królewską dotrą do mety na Krakowskim Przedmieściu.

Jak co roku, należy się spodziewać utrudnień w ruchu, niektóre ulice będą zamknięte a autobusy zmienią trasy. Według informacji Zarządu Transportu Miejskiego w godz. 7-15 część linii autobusowych będzie kierowana objazdami. Szczegółowe informacje na stronie ZTM

Dla podróżników:

Entuzjaści turystyki również odnajdą coś interesującego na weekendowej mapie Warszawy. "Chcesz wyruszyć na wyprawę? Posłuchaj jak zacząć" - to cykl spotkań tematycznych o podróżach organizowanych przez podróżnika i filantropa Marka Kamińskiego. Polarnik opowie o świecie wyznaczonym przez wrzątek, nieskończoność i czekoladę oraz podpowie, jak przygotować ciekawą wyprawę. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną zdjęcia oraz filmy Kamińskiego. Spotkanie odbędzie się 25 września, w godz. 14-15 w ramach targów turystycznych TT Warsaw - w Warszawie, w centrum targowym przy ul. Marsa 56C.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!