Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa. Powiedzieli "Nie dla chaosu w szkole!"

Redakcja
Kopiec z kredy usypany przez protestujących nauczycieli.
Kopiec z kredy usypany przez protestujących nauczycieli.
Kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli, rodziców, samorządowców wzięło udział w sobotę, 19 listopada 2016 roku, w manifestacji przeciwko planowanej reformie oświatowej zapowiadanej przez minister Annę Zalewską z rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Do Warszawy pojechali nie tylko nauczyciele i pracownicy zagrożonych "wygaszeniem" gimnazjów, ale również przedszkoli, szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Na manifestacji zorganizowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego pojawili się także rodzice i absolwenci gimnazjów.

Demonstracja rozpoczęła się w samo południe na placu Piłsudskiego w Warszawie i przebiegała pod hasłami "Stop reformie edukacji!" i "Nie dla chaosu w szkole". Pedagodzy wsparci przez przedstawicieli partii opozycyjnych (PO, PSL, SLD, .Nowoczesna, Partia Razem), a przede wszystkim reprezentantów rodziców skupionych w obywatelskich ruchach "Rodzice przeciwko reformie edukacji" oraz "Zatrzymać Edukoszmar" i samorządowców (m.in. z Sosnowca, Sopotu i stolicy) i wyrażali swoje obawy związane z zapowiedzianą reformą edukacji przygotowaną przez ekipę minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej. Wśród elementów najbardziej kontrowersyjnych wymieniano likwidację gimnazjów, utratę pracy przez wielu nauczycieli, zaprzepaszczenie wieloletniego dorobku szkół i placówek oświatowych, a także ogromnych nakładów poniesionych przez samorządy, nieprzygotowanie nowych podstaw programowych i podręczników, z których miałyby się uczyć dzieci już od przyszłego roku szkolnego.

Delegacja manifestujących, składająca się z przedstawicieli wszystkich środowisk, złożyła petycję w Pałacu Prezydenckim z wnioskiem do Prezydenta RP o zawetowanie ustaw wprowadzających reformę edukacji. Następnie wielotysięczny tłum protestujących przeszedł w strugach deszczu ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, przez plac Trzech Krzyży, Alejami Ujazdowskimi, ulicą Matejki do ulicy Wiejskiej, gdzie przed budynkiem Sejmu usypano kopiec z kredy, symbolizujący złamane kariery edukacyjne uczniów i zawodowe nauczycieli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto