Instalacja akcji "Przestańcie" Instalacja akcji "Przestańcie"

Instalacja akcji "Przestańcie" (© przestancie.org)

Czerwone smycze przywiązane do ławek, a pod nimi biały obrys psa. Sceneria przypominająca miejsce zbrodni to część kampanii przeciwko porzucaniu zwierząt, która będzie trwać cały weekend w Warszawie.

Od dzisiejszego wieczora, przez cały weekend, warszawiacy będą mogli zobaczyć instalacje, które mają wpłynąć na wyobraźnię i zwrócić uwagę na problem, jakim jest porzucanie zwierząt na pastwę losu poprzez np. przywiązywanie ich do drzewa w lesie.

Zobaczyć to będzie można na placach zewnętrznych przy wejściach do Galerii Mokotów (od dziś godz. 20) i Złotych Tarasów (od soboty godz. 8.30). Instalacje mają przypominać, że każdego roku tysiące osób decyduje się po cichu na okrutne rozwiązanie problemu opieki nad pupilem podczas wakacji, jakim jest porzucenie.

Niepokojące statystyki- Proceder porzucania zwierząt w Polsce zwiększa się o 30 proc. w okresie letnim. Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na ten problem - tłumaczy Łukasz Balcer z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, które podpisało patronat nad akcją na pół roku.

Tylko w jednym z łódzkich schronisk na początku 2010 r. było 749 psów, zaś do końca lipca liczba ta zwiększyła się do 1282. W konsekwencji czego, co roku 12 000 zwierząt domowych jest skazywanych na pewną śmierć.

Schronisko "Na Paluchu" odnotowuje w wakacje wzrost liczby porzucanych zwierząt w granicach od 8 do 10 proc. - Najgorzej jest jednak przed świętami wielkanocnymi i w listopadzie, gdy kończy się okres działkowy - zauważa Wanda Dejnarowicz, dyrektor schroniska. - Dlatego tak ważne jest to, aby mówić o tym przez cały rok. Należy uświadamiać ludzi, dawać do zrozumienia, że zwierzę to nie zabawka. Decydując się na kupno, czy adopcję psiaka, kotka lub innego, bierzemy za niego odpowiedzialność. Zastanówmy się więc 10 razy! - przestrzega.

Należy pamiętać, że porzucanie zwierząt, oprócz tego, że jest po prostu okrutne, jest przestępstwem, które reguluje art. 5 pkt. 11 Ustawy z dn. 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt.

Nie tylko porzucenie jest rozwiązaniemCelem akcji nie jest zbieranie funduszy lecz podpowiadanie odpowiedzialnych zachowań i promowanie alternatywnych rozwiązań, nie skazujących zwierząt na niepotrzebne cierpienie i śmierć.

- Jak człowiek coś zobaczy, to szuka innych informacji, chce wiedzieć więcej. Mamy nadzieję, że tak będzie w tym wypadku - dodaje Balcer.

Niewiele osób wie, że wyjeżdżając na wakacje, zwierzę można zostawić pod profesjonalną opieką, np. w hotelu. W internecie dostępnych jest wiele ofert hoteli dla zwierząt, przede wszystkim dla psów i kotów. Należy tylko poszukać i posprawdzać je osobiście. Opiekunowie takich miejsc zawsze powinni przeprowadzić wywiad z właścicielami pupili, aby wiedzieć co lubią jeść, jakie warunki im pasują najbardziej.

Jeżeli ktoś myśli, że tęsknota nie pozwoli pieskowi jeść, bawić się, po prostu funkcjonować - bez obaw! - Psy to zwierzęta stadne. Wszystko zależy oczywiście od charakteru, ale generalnie rzecz biorąc, szybko się aklimatyzują i akceptują nawzajem - mówi Grażyna Klucznik z hotelu dla zwierząt w Otrębusach.

Również na stronie internetowej przestancie.org można znaleźć podpowiedzi dla osób, które z przyczyn niezależnych nie są w stanie dłużej opiekować się zwierzęciem. Strona zawiera informacje o serwisach adopcyjnych, hotelach dla zwierząt, opiekunach do wynajęcia, a także za jej pośrednictwem można zgłosić problem: ten osobisty z własnym zwierzęciem, jak i ten zaobserwowany dotyczący porzucanych zwierząt.

Instalacje w ramach akcji będą umieszczane w popularnych miejscach spacerowych w Warszawie, materiały promujące akcję będą widoczne także na każdej stacji metra. Metro ma bowiem szczególne doświadczenia z porzuconymi zwierzętami. Posiada jednostkę organizacyjną, gdzie pracują psy. Pierwszy pies, który zaczął tam pracować został znaleziony w lesie, przywiązany do drzewa.

Akcja inicjuje kampanię społeczną organizowaną przez firmę K2 Internet S.A. we współpracy z Good Looking Studio. Patronuje jej Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami oraz Fundacja Niechciane i Zapomniane - SOS dla Zwierząt. Współpracują także Metro Warszawskie Sp. z.o.o. i Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!