Tęcza na placu Zbawiciela w Warszawie (sierpień 2012 r Tęcza na placu Zbawiciela w Warszawie (sierpień 2012 r

Tęcza na placu Zbawiciela w Warszawie (sierpień 2012 r.) (© Krzysztof Krzak)

Spalona 11 listopada 2013 roku przez środowiska narodowe biorące udział w marszu Niepodległości instalacja "Tęcza" będzie odnowiona i na początku maja br. wróci na swoje dawne miejsce na stołecznym placu Zbawiciela.

Słynna "Tęcza", która jest utożsamiana przez niektóre osoby z symbolem środowisk homoseksualnych, biseksualnych i transseksualnych, była niszczona już pięciokrotnie, odkąd w 2012 roku stanęła na placu Zbawiciela (wcześniej, podczas polskiej prezydencji znajdowała się na placu przed Parlamentem Europejskim). Ubiegłoroczne zniszczenia władze Warszawy oszacowały na 70 tysięcy złotych. Właściciel instalacji autorstwa Julity Wójcik, Instytut Adama Mickiewicza, ma podpisaną umowę ze stołecznymi władzami na jej eksponowanie do końca 2015 roku. I to właśnie IAM jest inicjatorem akcji odbudowy "Tęczy".

W tym celu od 10 do 13 kwietnia 2014 roku w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki odbędą się warsztaty, podczas których przygotowanych zostanie 22 tysiące sztucznych kwiatów. Organizatorem spotkań, w których weźmie też udział Julita Wójcik jest Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego "Tęcza". Konstrukcja instalacji pokryta będzie specjalną emalią ognioodporną, zaś same kwiatki równiez będą wykonane z niepalnych materiałów. Ich instalacja rozpocznie się po 23 kwietnia, by 1 maja, w 10. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej odnowiona "Tęcza" była już gotowa.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!