Na najwyższe pensje w kraju wynoszące ponad 5 tys zł. mogą liczyć mieszkańcy stolicy - podaje Życie Warszawy. Wynagrodzenie w Warszawie jest wyższe o 40 proc. od średniego krajowego.

Do tak wysokiej pensji warszawiaków wliczane są pensje bankowców, przedstawicieli korporacji czy ministerstw, które swoją siedzibę mają właśnie w stolicy. Do Warszawy sprowadzani są także specjaliści, którzy otrzymują wysokie wynagrodzenie. Duża pensja musi także wystarczyć na pokrycie opłat i życia w stolicy, co także ma znaczny wpływ na wysokość pensji. Warszawa, jako stolica oferuje także najwyższą liczbę miejsc pracy w całej Polsce - twierdzi Elżbieta Flasińska z serwisu Pracuj.pl.

Istnieje duża dysproporcja pomiędzy zarobkami warszawiaków i ludzi pracujących w innych miastach. Różnica w pensji specjalisty czy urzędnika sięga nawet 60 proc. Im wyższe kompetencje, tym większa różnica w płacy. Na Mazowszu sytuacja wygląda nieco inaczej. Przeciętne wynagrodzenie specjalisty niewiele odbiega od średniej krajowej - wyjaśnia współtwórca badań Kazimierz Sedlak.

Dziesięć błędów, które zrujnują Ci karierę
Wielka lista płac. Ile zarabiają Polacy?

Według raportu zamieszczonego w Życiu Warszawy warszawianki zarabiają znacznie mniej niż mężczyźni pracujący w stolicy. Dysproporcja sięgająca 33 proc. wynika z tego, że to mężczyźni zajmują lepiej płatne stanowiska, np. w branży IT - wspomina Krzysztof Kowalski wicedyrektor Stołecznego Urzędu Statystycznego. Kobiety zajmują także mniej stanowisk w sejmie, spółkach giełdowych czy firmach zagranicznych, które są liderami pod względem wysokości zarobków i co znacznie obniża średnią pensję kobiet.


Źródło:http://http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/2,615480_Najlepiej-placa-w-stolicy.htmlWiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!