Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawskie getto oznakowane

BeataR
BeataR
Po II wojnie światowej przetrwały tylko dwa kawałki muru getta. Miasto chce oznaczyć specjalnymi tablicami te miejsca, na których kiedyś znajdowały się odizolowane tereny.

Jeszcze w kwietniu, w Warszawie pojawią się pierwsze tablice upamiętniające miejsca, w którym znajdowały się granice getta. Do 19 kwietnia oznaczone będą cztery miejsca: na murze cmentarza żydowskiego (od strony ul. Okopowej i ul. Młynarskiej), na Pałacu Kultury i Nauki oraz na budynku urzędu dzielnicy Wola.

W każdym z miejsc pojawią się dwie tablice. Na jednej narysowany będzie plan warszawskiego getta, na drugiej zaś pojawi się informacja, co działo się w tym konkretnym miejscu. Tablice zawisną do końca września tego roku w 21. miejscach.

Getto warszawskie pierwotnie przebiegało ulicami: Wielka (obecnie miejsce po niej zajęte jest przez Pałac Kultury i Nauki), Bagno, pl. Grzybowski, Rynkowa, Zimna, Elektoralna, pl. Bankowy, Tłomackie (obecnie odcinek al. Solidarności), Przejazd, Ogród Krasińskich, Freta, Sapieżyńska, Konwiktorska, Stawki, Okopowa, Towarowa, Srebrna i Złota. Z czasem teren ten pomniejszano.

19 kwietnia obchodzimy 65. rocznicę powstania w getcie warszawskim.
Nad ranem 19 kwietnia 1943 oddziały niemieckie dowodzone przez szefa warszawskiej SS i policji płk. Ferdynanda von Sammern-Frankenegga wkroczyły na teren getta z dwóch kierunków: Nalewkami i od skrzyżowania ul. Gęsiej z Zamenhofa. Celem akcji było dokonanie ostatecznej likwidacji getta. Wybuchło powstanie. Żydzi stawili niespodziewanie silny opór, zmuszając niemieckie oddziały do wycofania się. Dowództwo sił niemieckich objął gen. SS Jürgen Stroop. Walki trwały do ok. 15 maja. Przywódcą powstania był Mordechaj Anielewicz. Gdy ten popełnił samobójstwo, jego rolę przejął żyjący do dziś Marek Edelman.

Po upadku powstania nastąpiła ostateczna eksterminacja mieszkańców getta i jego zniszczenie, nadzorowane przez generała SS Jürgena Stroopa.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto