(© Lvova Anastasiya / commons.wikimedia)

Zarząd Transportu Miejskiego ma po raz kolejny przeanalizować sytuację związaną z wycofaniem nocnych kursów metra w weekendy. Czy oznacza to, że warszawiacy będą mogli korzystać z podziemnej kolejki tak, jak do tej pory?

W czasie sobotniej prezentacji nowego pociągu Inspiro, mającego od września wozić pasażerów warszawskim metrem,
prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że ZTM został poproszony o ponowne rozpatrzenie sprawy, w której to nocne kursy metra w weekendy miały być wycofane. Jak podaje portal Onet.pl prezydent powiedziała, że jeśli nocne kursy zostaną przywrócone, to na pewno na innych zasadach niż do tej pory. Obecne kursowanie pociągów do trzeciej rano może być skrócone do pierwszej lub drugiej. Ostatecznej decyzji w tej sprawie możemy spodziewać się w najbliższych dniach.

Cięcia w budżecie
Zawieszenie nocnych kursów metra w weekendy to efekt cięć w budżecie na 2013 rok. Od 2007 roku pociągi podziemnej kolejki w nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę jeżdżą do godz. 3 nad ranem. By miasto zaoszczędziło, postanowiono skrócić te kursy do północy. Dzięki takiemu zabiegowi, oszczędności wyniosłyby 3,5 mld rocznie. Informacja, którą niedawno podał oficjalnie ZTM, spotkała się ze sporym sprzeciwem ze strony polityków, organizacji społecznych, a także tych, których zmiany dotknęłyby najbardziej, czyli samych pasażerów. Są też tacy, jak na przykład burmistrz Ursynowa, Piotr Guział, którzy wymyślili własną receptę na zaistniało sytuację. Guział zaproponował bowiem, by dzielnice, przez które przejeżdża metro, czyli Ursynów, Mokotów, Śródmieście, Żoliborz i Bielany złożyły się na nocne kursy. Według jego wyliczeń jeden przystanek to rząd ok. 150 tysięcy rocznie.

Czy po licznych falach sprzeciwu dojdzie do kompromisu i ZTM przywróci nocne kursy metra, przekonamy się niebawem.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!