Okładka Okładka

Okładka (© Adam K. Podgórski)

Tę publikację z całym przekonaniem rekomendujemy wszystkim osobom niepełnosprawnym, ich bliskim i opiekunom.

Można powiedzieć, że „Informator. Przewodnik osoby niepełnosprawnej” [Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Warszawa 2009, Wydanie IV] jest świątecznym i noworocznym prezentem dla osób niepełnosprawnych. Zawiera on wszelkie przydatne informacje według stanu prawnego na 1 grudnia 2009 roku, a więc jak najbardziej aktualne.

W czterech podstawowych rozdziałach znajdujemy kompendium wiadomości. W I – na temat
PFRON-u; w II - o uprawnieniach w miejscu pracy oraz przepisach antydyskrymianacyjnych; w III - o instytucjach realizujących zadania na rzecz osób niepełnopsprawnych, pomocy społecznej i świadczeniach rodzinnych. Rozdział IV, najobszerniejszy, przynosi „ABC” osoby z niepełnosprawnością, a w nim życiowe wiadomości: o wsparciu dla działalności gospodarczej podejmowanej przez niepełnosprawnych, dofinansowaniu zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, dofinansowaniu zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. Jest tu też sporo treści o turnusach rehabilitacyjnych i sanatoriach, sporcie, turystyce i rekreacji, pomocy w zakupie sprzętu komputerowego, pomocy przy uzyskiwaniu prawa jazdy, dostosowaniu samochodu, zakupie wózka inwalidzkiego, ulgowych biletach, ulgach podatkowych oraz innych ulgach i uprawnieniach.

Przebiegamy po spisie treści przewodnika, gorąco polecając uważną lekturę, bo wiedza stąd płynąca z pewnością się przyda. Ja na przykład skorygowałem własne błędne, jak się okazało, przekonania o uprawnieniach wynikających z posiadania karty parkingowej.

Dodatkowym walorem informatora jest to, że został wydany bardzo staranie i estetycznie. Ukazał się w nakładzie dość znacznym, bo 500-tysięcznym i jest dostępny bezpłatnie w wojewódzkich punktach terenowych PFRON-u oraz w Ośrodkach Informacji dla Osób Niepełnosprawnych.

„Informator. Przewodnik osoby niepełnosprawnej”
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Warszawa 2009, Wydanie IV

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!