Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Watykan zmienia stanowisko w kwestii celibatu: "To nie dogmat"

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Plac św. Piotra w Rzymie
Plac św. Piotra w Rzymie Wikipedia Commons
Przyszły sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskup Pietro Parolin dopuszcza możliwość dyskusji na temat celibatu. Orzekł, że "celibat to nie dogmat", ale tradycja kościelna.

Przyszły sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskup Pietro Parolin, dotychczasowy nuncjusz apostolski w Wenezueli, przypomniał w rozmowie z "El Universal", że celibat księży nie jest dogmatem Kościoła, ale tradycją kościelną, dlatego "można o nim dyskutować".

Słowa hierarchy kościelnego cytuje w środę dziennik "Corriere della Sera". Włoska gazeta uznaje to, że są one dowodem otwarcia wobec kwestii celibatu, zastrzegła jednak, że wypowiedź obejmującego urząd 15 października nowego watykańskiego sekretarza stanu nie oznacza, że Kościół zamierza znieść tradycję celibatu, którą sam abp Parolin określa jako wartość i mówi, że nie należy ona do przeszłości.

Arcybiskup pozytywnie waloryzuje stan czystości, jednak przyznaje, że celibat jest "wielkim wyzwaniem dla papieża". Oświadczył: "To on sprawuje posługę na rzecz jedności, a wszystkie decyzje należy podejmować, by jednoczyć Kościół, a nie po to, by go dzielić. Można rozmawiać, rozważać i pogłębiać kwestie, które nie są aktem wiary i myśleć o pewnych modyfikacjach, ale zawsze w służbie na rzecz jedności i zgodnie z wolą Boga".

Stosunek do kwestii celibatu nie był dotychczas jednoznaczny. Kiedy w 2006 roku brazylijski kardynał Claudio Hummes, wówczas nowy prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa twierdził, że celibat nie jest dogmatem, Watykan musiał precyzować jego wypowiedź, a on sam był "izolowany w Kurii Rzymskiej".

Kwestię celibatu podjął jeden z reformatorskich synodów rzymskich w 1059 r., a później powtarzano ją wielokrotnie. Wprowadzono go na mocy reformy papieskiej, ostatecznie przypieczętowanej przez Sobór Laterański IV, zwołany przez Innocentego III, papieża w latach 1198-1216. Zobowiązano wszystkich duchownych do celibatu między innymi w celu umocnienia niezależności Kościoła od władzy świeckiej. Rygoryzm moralny służyć miał akcentowaniu rozdziału świata duchownych i świata laickiego.

Źródło: PAP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto