Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"We are the one"- 20. rocznica upadku muru berlińskiego

Aleksandra Puciłowska
Aleksandra Puciłowska
Aleksandra Puciłowska
Tysiące berlińczyków i gości z całego świata zebrało się w strugach deszczu przed Bramą Brandenburską, by świętować 20. upadku muru berlińskiego.

Oficjalne uroczystości transmitowane przez stację ZDF rozpoczęły się o godzinie 19. Plac Paryski, goszczący tysiące ludzi z różnych zakątków świata zapełniał się jednak już na kilka godzin przed planowanym rozpoczęciem ceremonii.

Rozpoczęto ją koncertem miejskiego chóru oraz Filharmonii Berlińskiej. Obecny był także Placido Domingo oraz Jon Bon Jovi, który był jednym z tych, którzy 9 listopada 1989 roku burzyli mur berliński.

Wśród zaproszonych gości honorowych nie brakowało akcentów polskich: Lech Wałęsa oraz Jerzy Buzek byli jednymi z tych, którzy rozpoczynali upadek około tysiąca bloków przygotowanych przez młodzież z całego świata, tworzących symboliczny mur ciągnący się od siedziby niemieckiego Reichstagu po Plac Poczdamski.

Mowy wygłosili także goście z innych krajów. - Widzieliśmy was, którzy zmieniliście bieg wydarzeń na świecie - zwróciła się do tłumnie przybyłych Niemców Hillary Clinton. - Pamiętamy Polaków, którzy rozpoczęli walkę o wolność, kampanię, której początkiem był strajk w Stoczni Gdańskiej, a zakończeniem - upadek systemu tyranii. Pamiętamy polskiego papieża, który wyrażał dążenia ludzi Europy i świata - dodała na krótko przed zapowiedzeniem przesłania Baracka Obamy, który nie mógł przybyć osobiście na uroczystości.

Na temat pokoju, wolności i obowiązku pamięci o ofiarach komunistycznego reżimu przemawiali również m.in. francuski prezydent Nicolas Sarkozy, określający 9 listopada 1989 roku jako "odzyskanie wolności", burmistrz Berlina Klaus Wowereit, kanclerz Angela Merkel oraz brytyjski premier Gordon Brown, dziękujący berlińczykom za odwagę i siłę, jaką się wykazali 20 lat temu.

Rozmawiano także ze świadkami wydarzeń sprzed 20 lat - szukano ich poprzez specjalną stronę internetową, powstałą z okazji obchodów świętowanej dziś rocznicy.

Przesłanie jednej z kobiet, która 9 listopada 1989 roku była wśród tłumu burzącego mur skierowane było przede wszystkim, do młodych osób: "Walczcie o swoje marzenia. To Wy je urzeczywistniacie. To jest możliwe - moje się spełniły".

Ostatni z bloków tworzących "łańcuch domino", mający być symbolem upadku muru berlińskiego nie przewrócił się - bowiem nie wszystkie mury we współczesnym świecie runęły.

"Wyślijmy biedę do muzeum" - apelował Muhammad Yunus - laureat Nagrody Nobla, pomysłodawca "mikrokredytów", mających pomóc pokonać ciężkie położenie finansowe wielu ludzi na całym świecie.

Pamiętano także o tym, iż zimna wojna trwa nadal- zaznaczono problem Korei Płd. oraz Płn., z nadzieją, że i tam wkrótce nadejdzie pojednanie i wolność.

Dokładnie w momencie upadku ostatniego bloku berlińskie niebo rozbłysło plejadą barwnych świateł. Pokaz fajerwerków towarzyszył berlińczykom i turystom z wielu krajów przez kilkanaście minut jeszcze po zakończeniu oficjalnej transmisji telewizyjnej.

Oficjalnym hymnem obchodów rocznicy została skomponowana i odśpiewana przez Paula van Dyka piosenka "We are the one".

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto