Szóste Forum Niekonwencjonalnych Wynalazków odbyło się w ten weekend we Wrocławiu. Organizatorem był znany wrocławski ufolog Janusz Zagórski oraz Centrum Kultury Agora.

Na VI Forum Niekonwencjonalnych Wynalazków można było zobaczyć wiele ciekawych rozwiązań z zakresu techniki i nauki. Wiele z tych urządzeń nie jest akceptowanych przez współczesną naukę, a czasami nawet odrzucanych ze względu na zagrożenia dla istniejących firm. Opowiadał o tym m.in. gość honorowy Forum Lucjan Łągiewka, twórca unikalnego zderzaka, który jest bardzo wydajny pod kątem absorpcji zderzeń. Wynalazca opowiadał, że nawet znane zagraniczne firmy nie były zainteresowane tym wynalazkiem, ponieważ imperia samochodowe zarabiają głównie na produkcji części zapasowych, a po wprowadzeniu zderzaka do produkcji spadłaby drastycznie liczba uszkodzeń po wypadkach.

Na odwiedzających tegoroczną imprezę w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu czekało wiele interesujących prezentacji i eksponatów. Chociażby Claudblaster, czyli urządzenie do modyfikacji pogody wykorzystujące energię nazywaną orgonem albo zbudowany w byłym ZSRR Oberon do badania kosmonautów - urządzenie diagnozujące ludzi z wykorzystaniem ludzkiego biopola. Prezentowano również najnowsze osiągnięcia z dziedziny motoryzacji takie, jak ekologiczny silnik Diesla, który do polepszania działania wykorzystuje wodę, dzięki czemu ogranicza emisję spalin. Był także pokaz modelu tramwaju wodnego oraz model myśliwca nowej generacji, w całości polskiej konstrukcji.

Forum obfitowało także w wykłady, prelekcje i spotkania. Najciekawszym wykładem był ten na temat tzw. silnika Archimedesa. Urządzenie to można nazwać perpetuum mobile, ponieważ jest zdolne do wiecznego ruchu. Tym samym działanie maszyny stoi w sprzeczności z pierwszą zasadą dynamiki Newtona. Profesor, który opowiadał o tym wynalazku powiedział, że choć sama maszyna jest możliwa do wykonania, to jednak jej skonstruowanie oznaczać może ekonomiczną katastrofę, bo do budowy niezbędne jest ponad tysiąc ton platyny - metalu droższego nawet od złota.

Ciekawy był również wykład na temat "Free Energy”, czyli pozyskiwania darmowej energii. Prekursorem tej dziedziny był Nikola Tesla - amerykański wynalazca serbskiego pochodzenia, którego marzeniem było produkowanie najtańszej energii. Naukowiec opatentował system przesyłania gigawatów energii bez pośrednictwa kabli elektrycznych. Wielu wynalazców poszło śladami Tesli i zaczęło myśleć nad sposobem pobierania energii bezpośrednio z otoczenia. Dziś wielu naukowców traktuje "Free Energy" jako nową wersję perpetuum mobile, choć ludzie badający "Free Energy" opowiadają się bardziej za tym, żeby to zjawisko nazywać poszukiwaniem nowych wydajnych i potencjalnie tanich źródeł energii.

Odbywające się już po raz szósty Forum Niekonwencjonalnych Wynalazków zgromadziło wielu uczestników. Mieli oni także okazję zapoznać się planami budowy we Wrocławiu Centrum Edukacji. Centrum prezentowane w postaci modelu zaprojektowano w bardzo niekonwencjonalnej formie piramidy.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!