NASA przygotowuje się do misji, której celem jest pobranie próbek asteroidy i sprowadzenie ich na Ziemię.

NASA zamierza wysłać sondę na planetoidę (101955) Bennu odkrytą w 1999 r. Obiekt, który zostanie wysłany w kosmos nosi nazwę OSIRIS-Rex. To akronim od Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer. Zostanie wyniesiona w przestrzeń z Przylądka Canaveral.

Bezpośrednim celem misji jest pobranie i sprowadzenie na Ziemię próbek wspomnianej planetoidy. Zebrany materiał ma dostarczyć danych do badań na temat początków Układu Słonecznego. Naukowcy chcą się dowiedzieć, jak powstawały planety, jak powstało życie na jednej z nich i zwiększyć swoją wiedzę o planetoidach, które potencjalnie mogłyby uderzyć w Ziemię - podaje NASA.

Sonda OSIRIS-Rex waż 2110 kilogramów. Wystrzelona zostanie wraz za rakietę Atlas V podczas 34-dniowego okienka startowego, które rozpocznie się 8 września. Do celu obiekt ma dotrzeć w 2018 r. Rozpocznie wówczas badanie planetoidy i poszukiwania miejsca optymalnego do pobrania próbek. Na pokład trafić ma od 60 do 2000 gramów materiału z powierzchni planetoidy. Zbierze go przygotowane do misji ramię robotyczne. Próbki mają wrócić na naszą planetę w 2023 r.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!