Wiosenna pogoda zachęca do pieszych wycieczek. Na popołudniowy spacer, zapraszam do rezerwatów Murawy Dobromierskie i Bukowa Góra.

Pogranicze dwóch województw, łódzkiego i świętokrzyskiego, urokliwa wioska – Rączki. Zatrzymuję się tuż obok przystanku autobusowego, nieopodal dostrzegam niewielką tabliczkę, informującą o położeniu dwóch rezerwatów: Piskorzeniec i Bukowa Góra. Pytanie – gdzie Murawy Dobromierskie? W pobliżu...

Bukowa Góra, czyli turyści uczą się na błędach

Polna droga doprowadza mnie do rezerwatu, o którym wspominałem we wrześniu. Leśne graffiti do dziś szpeci drzewa. Jest jednak coś optymistycznego, ostatni znaleziony przeze mnie napis, pochodzi z roku 2008. Czyżby wyobraźnia zwiedzających skupiona była tylko na naturze? Może w końcu turyści zrozumieli, że uczucia wyrażać można w nieco inny sposób, niż tylko szpecąc unikatowy drzewostan bukowy.

Z pewnym zadowoleniem, spaceruję po rezerwacie, który dopiero budzi się do życia. Wokół rozrasta się bluszcz, który wdrapuje się na wysokie drzewa, tworząc tym samym naturalne kwietniki. Trzeba wysoko podnieść głowę, aby dostrzec wierzchołek wysokich dębów, klonów, grabów, czy buków. W podszyciu gdzieniegdzie wije się uschnięty buławnik czerwony, widać także pierwsze wzloty obuwika pospolitego, który jednak kwitnąć zacznie dopiero za miesiąc. W leśnych alejkach co chwilę dostrzec można spłoszone ptaki, w oddali słychać pomruk traktorów. Przyroda i człowiek w pełni korzystają z wiosennej aury.

Kolczaste Murawy Dobromierskie

Wreszcie docieram do Muraw Dobromierskich. Zaledwie kilometr od rezerwatu Bukowa Góra. Kilkanaście pagórków, w tym kilka pojedynczych, większych wzniesień. Zbocza porośnięte jałowcami, dziką różą oraz tarniną. Pomimo licznych ścieżek, teren mało przyjazny. Cały czas trzeba uważać, aby o coś nie zaczepić, kolczaste zarośla nie zachęcają do zapoznania się z nimi. Pomiędzy trawami dostrzec można płytkie zagłębienia, pozostałości po kamieniołomach z okresu wojny. Na drzewach widoczne oznakowanie czarnego szlaku, łączącego Biały Brzeg z miejscowością Mrowiny. U podnóża rezerwatu rozciąga się miejscowość Dobromierz, nad którą króluje widoczny z kilkudziesięciu kilometrów przekaźnik radiowy.

Na jednej ze ścieżek, pośród krzewów dostrzegam małą, drewnianą kapliczkę. Na szczycie krzyż, najprawdopodobniej lotaryński. W połączeniu z obrazem św. Małgorzaty może symbolizować opiekę nad chorymi na gruźlicę.
Strachy w rezerwacie

Pomiędzy rezerwatami pola uprawne. W tym miejscu zaciera się granica między ochroną przyrody i wykorzystaniem jej - rolnictwem. Na niewielkiej łące ochroną kierują strachy. Z pewnością mają za zadanie zapobiegać ewentualnym zniszczeniom upraw przez leśne zwierzęta. Przyznam, że ten fragment pogranicza rezerwatów przypomina o filmie "Osada", w którym także przekroczenie granicy lasu, do pewnego momentu było czymś nieosiągalnym i zakazanym. Całe szczęście dzisiejszy spacer to nie był mroczny film, ale świetna, ponad trzygodzinna wędrówka na świeżym powietrzu.

W drodze powrotnej do samochodu można podziwiać wspaniały widok na okolicę. W oddali miasto Przedbórz, wzniesienie Góra Chełmo, a przy dobrej pogodzie niektóre pasma Gór Świętokrzyskich.

Z pewnością każdy, kto dysponuje odrobiną wolnego czasu, mieszka w województwie świętokrzyskim lub łódzkim, podróżuje po Polsce, powinien odwiedzić te miejsca. Rezerwaty: Bukowa Góra i Murawy Dobromierskie stanowią świetną alternatywę na weekendowe (nie tylko wiosenne) popołudnie.

Zapraszam!

Szczegółowe informacje:

Rezerwat przyrody Murawy Dobromierskie:
- powierzchnia: 36,29 ha;
- rok utworzenia: 1989;
- ochroną objęta są: murawy i zarośla kserotermiczne z unikalną florą i fauną.

Rezerwat przyrody Bukowa Góra:
- powierzchnia: 34,86 ha;
- rok utworzenia: 1959;
- ochroną objęte są: las bukowy o charakterze pierwotnym z licznymi gatunkami roślin chronionych w runie leśnym.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!