(© ¡Que comunismo!/Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic/flickr.com)

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez, wybrany niedawno na trzecią kadencję i zmagający się z chorobą nowotworową, może zostać zaprzysiężony w późniejszym terminie, niż ten określony przepisami konstytucyjnymi. Rewelacje te wywołały oburzenie wenezuelskiej opozycji, domagającej się powtórzenia wyborów.

W udzielonym wczoraj wywiadzie telewizyjnym, wiceprezydent Wenezueli Nicolas Maduro oświadczył, że ze względu na stan zdrowia, inauguracja trzeciej już kadencji Hugo Chaveza może zostać opóźniona. Nie podał jednak ewentualnej daty jego zaprzysiężenia. Konstytucyjny termin, w którym Chavez powinien złożyć przysięgę przed wenezuelskim Zgromadzeniem Narodowym upływa w najbliższy czwartek.

Maduro wyraził przekonanie, że prezydent Chavez - odbywający leczenie na Kubie - nie musi stawiać się przed parlamentarzystami i może zostać zaprzysiężony przez Sąd Najwyzszy. Uzasadnił to tym, że "prezydent ma prawo do odpoczynku i spokoju oraz do regeneracji." Jak dodał, Chavez jest teraz "ćwiczącym prezydentem".

Słowa wenezuelskiego wiceprezydenta spotkały się z ostrą reakcją opozycji, która domaga się powtórzenia październikowych wyborów prezydenckich. Głównym argumentem za potrzebą przeprowadzenia kolejnego głosowania jest właśnie choroba Chaveza, która - zdaniem opozycji - nie pozwala mu należycie wypełniać konstytucyjnych obowiązków.

Politycy nie związani z obozem rządzącym podejrzewają także, że władze nie mówią całej prawdy o faktycznym stanie zdrowia prezydenta. "Tajemnice są źródłem plotek, które zwiększają niepewność i powodują niepokój" - powiedział jeden z liderów opozycji, Roman Guillermo Avelado.

Znajdź nas na Google+

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!