Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Wespazjan. Kat Rzymu” – w sieci intryg

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Robert Fabbri, Wespazjan. Kat Rzymu, przekład Konrad Majchrzak, Dom Wydawniczy REBIS, wydanie I, Poznań 2012
Robert Fabbri, Wespazjan. Kat Rzymu, przekład Konrad Majchrzak, Dom Wydawniczy REBIS, wydanie I, Poznań 2012 Okładka książki
W wydanym w tym roku drugim tomie intrygującej cyklicznej powieści historycznej obrazującej żywot Wespazjana mnożą się niebezpieczeństwa i przeszkody na drodze do spełnienia jego przeznaczenia zapoczątkowania dynastii Flawiuszy.

Robert Fabbri zakończył pierwszy tom swego debiutanckiego cyklu historycznego z dziejów starożytnego imperium rzymskiego w momencie odkrycia przez młodego Wespazjana intrygi Sejana, prefekta pretorianów, zagrażającego władzy Tyberiusza, a przy tym osobistego swego prześladowcy. Ambitny młodzieniec stanął przed próbą zapobieżenia politycznym machinacjom, które mają wynieść intryganta na szczyty władzy. Cudem ocalony podczas buntu Traków marzył nie tylko o ukochanej Cenis, ale także o nadzwyczajnej karierze, którą zapowiedziały prorocze znaki towarzyszące jego narodzinom. Tom Wespazjan. Trybun Rzymu pozostawił czytelnika w niepewności co do dalszych jego zamierzeń. Ostatnie spojrzenie na Wespazjana galopującego w asyście przyjaciela Magnusa pozwalało snuć jedynie przypuszczenia na temat kolejnych rozgrywek o wysokie stawki.

Kolejny tom Wespazjan. Kat Rzymu wprowadza w epicentrum intryg rządzącego faktycznie Rzymem Sejana, któremu nurzający się w rozpuście cesarz Tyberiusz, pozostający na wyspie Capri, pozostawił wolną rękę, a nie podejrzewając podstępu, przyznał prawa do triumfu za stłumienie buntu Traków. Kryzysowej sytuacji stara się zapobiec zyskujący coraz więcej doświadczeń Wespazjan, chociaż w obliczu dążeń prefekta pretorianów do zdobycia najwyższej władzy narażony jest nieustannie na śmierć. Działania młodzieńca zmuszonego wykazywać się odwagą i zdolnościami z dala od rodzinnej posiadłości, a wsławionego uprzednio jako trybun legionu i zręczny strateg podczas czteroletniego pobytu w Tracji prowadzą go do przyjmowania zasad, jakie rządzą światem wielkiej polityki imperium.

Na drodze kariery Wespazjana pojawia się kolejna misja, jaką wyznaczają mu jego patroni, w tym Antonia, najpotężniejsza kobieta w Rzymie, której zawdzięczał pierwszy awans i ukochaną kobietę. Zadanie polega na potajemnym wydostaniu starego wroga z fortecy obleganej przez rzymski legion, by zeznania pojmanego człowieka doprowadziły do upadku wszechwładnego Sejana. Imperium bliskie wojny domowej stawia przed bohaterem wyzwania, jakim mogą sprostać tylko najodważniejsi mężowie. Wespazjan zawsze opleciony niewidzialnymi szpiegowskimi nićmi znajdzie się w zasadzce w zaśnieżonych górach, będzie walczył z piratami na pełnym morzu. Nawet pobyt na dworze cesarza Tyberiusza nie przyniesie wyzwolenia od czyhających na jego śmierć antagonistów.

Barwna opowieść oparta na faktach dających się z łatwością zweryfikować w przekazach kronikarskich, ubarwiona fantazją, której zakres został skrupulatnie określony przez autora, przenosi skutecznie w rzymski świat i pozwala zrozumieć mechanizmy nim rządzące. Dostarcza czytelniczych wrażeń, gdyż wartka akcja trzyma w napięciu i zaskakuje rozwiązaniami krytycznych sytuacji. Mimo że znana jest historia Wespazjana książka przynosi szereg niespodzianek, proponuje swoiste koncepcje spiskowe, objawia interesujące powiązania postaci dzierżących władzę w imperium. Od pierwszych stron powieść wciąga w wir podstępnych intryg świata rzymskiej polityki, z jaką liczyć się musi ten, który ma ambicję stanąć na szczycie.

Niedługo na szczęście czekał polski czytelnik na przekład drugiego tomu cyklu powieściowego o jednym z najpotężniejszych cesarzy Rzymu. Druga część istotnie dorównuje świetności pierwszego tomu, ale jednocześnie wzbudza wzrastającą ciekawość wobec rozwoju zadzierzgniętych i skomplikowanych wątków w kolejnych pięciu odsłonach. Można być pewnym, że rozpisany na siedem tomów żywot Wespazjana obfitować będzie w tragiczne i zaskakujące zwroty akcji. Dzięki temu obraz kolejnych szczebli niezwykłej kariery młodzieńca o skromnym pochodzeniu jest lekturą nie tylko pouczającą, ale także niczym filmowa opowieść dostarczającą emocjonujących wrażeń.

Czytaj także: W drodze ku szczytom - „Wespazjan. Trybun Rzymu”

Robert Fabbri, Wespazjan. Kat Rzymu, przekład Konrad Majchrzak, Dom Wydawniczy REBIS, wydanie I, Poznań 2012, s. 404.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto