Już jest! Na półkach Empik-u i we wszystkich księgarniach dystrybucji książek wyd. Buchmanna pojawiła się nareszcie niecierpliwie oczekiwana książka o Chopinie autorki Jolanty-Horodeckiej Wieczorek.

Jest to jedna z nielicznych książek adresowanych do dzieci, które ukazały się z okazji 200. rocznicy urodzin Chopina. Warto na wstępie przypomnieć, że Jolanta Horodecka-Wieczorek jest znaną w Polsce i poza granicami autorką licznych książek dla dzieci i literatury fantastycznej. Jej dorobek literacki jest bardzo bogaty. Książki, których nakład przekroczył już 840 tys. egzemplarzy, zostały przetłumaczone na wiele języków. "Wiatru tchnienie o Chopinie" też już niebawem ukaże się w językach: francuskim, włoskim i angielskim.

Książka „Wiatru tchnienie o Chopinie” została zaprezentowana w maju br. na 55. Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Z pewnością zachwyci dzieci, które zapamiętają ją sobie na całe życie, tak jak ja zapamiętałam moją pierwszą książkę o Fryderyku Chopinie „Fryckowe czasy” Teodora Goździkiewicza (1949). To ważne, że dzięki autorce dzieci mogą się dowiedzieć więcej o wielkim polskim kompozytorze, którego zna cały świat. Przypomnijmy, że jest to esej wierszowany, zawarty w 115 rymowanych zwrotkach, przekazujących w bajkowym klimacie biografię Fryderyka Chopina. Lekki styl utworu, profesjonalnie wypełnionego treścią, która niepostrzeżenie wprowadza małego czytelnika w bajeczną scenerię i atmosferę świata, który już dawno przeminął.

Autorka, która ma na koncie blisko 160 bajek w wierszu i w prozie, wykorzystuje swoje doświadczenie i świadomie powierza narrację pędzącemu Wiatrowi, doskonale wiedząc, że taka kompozycja i forma przekazu utrzyma dzieci przy dłuższym, niż przeciętna bajka tekście.
Wielkim walorem tej książki są bogate ilustracje utrzymane w stylu tamtych czasów, wykonane przez utalentowanego artystę Rafała Zawadzkiego.

Edukacyjny charakter poematu „Wiatru tchnienie o Chopinie” wzbogacony wątkami patriotycznymi i szeregiem zachowań godnych naśladowania stawia Jolantę Horodecką-Wieczorek w rzędzie najlepszych twórców literatury dziecięcej.

Życzę zatem autorce, aby jej esej „Wiatru tchnienie o Chopinie” na trwałe wszedł do lektur szkolnych. Jestem przekonana, że ta książka Jolanty Horodeckiej rozgrzeje serca młodych czytelników i obudzi miłość do muzyki Chopina, którą już słychać w pierwszych strofach poematu „Wiatru tchnienie o Chopinie”.

"Wiatru tchnienie o Chopinie", autor: Jolanata Horodecka-Wieczorek, ISBN 978-83-7670-072-4
Wydawnictwo: Buchmann Warszawa 2010

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!