Chmury nad Polską Chmury nad Polską

Chmury nad Polską (© NASA)

Ogromna różnica ciśnień, jaka rozwinęła się między aktywnym niżem oraz wyżem, doprowadziła do powstania bardzo silnego sztormu nad Morzem Północnym. Najbardziej cierpią Niemcy i Holandia oraz Norwegia i Dania. Silny wiatr również nie oszczędzi naszego kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już ostrzeżenia dla dwunastu województw w całej Polsce.

Potężny, bardzo aktywny wyż, który utrzymuje się nad wodami Zatoki Biskajskiej oraz równie aktywny niż zlokalizowany nad Finlandią doprowadziły do sztormu na Morzu Północnym. Jego siła już osiągnęła 12 stopni w skali Beauforta. Dodatkowo nad Grenlandią znajduje się kolejny potężny wyż, który tylko "dolewa oliwy do ognia". Jak wiadomo, wiatr zawsze wieje z wyżu do niżu. Tak ogromna różnica ciśnień, jaka wytworzyła się nad Europą, sprawiła, że prędkość wiatru oscyluje między 115 km/h u wybrzeży Norwegii i Danii, a 90-110 km/h u wybrzeży Niemiec i Holandii. Tak silny wiatr wytworzył fale o wysokości nawet 5 metrów, które były w stanie doprowadzić do nagonów sztormowych (cofania wody w rzekach). To z kolei doprowadziło do podtopień w wielu rejonach. Sytuacja w tej części Europy powinna uspokoić się w ciągu następnych 12 godzin.

Silny wiatr również nie oszczędzi naszego kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już ostrzeżenia dla dwunastu województw w całej Polsce. I tak w województwach zachodnio-pomorskim i pomorskim obowiązuje ostrzeżenie drugiego - najwyższego - stopnia. Meteorolodzy przewidują, że w rejonie tym prędkość wiatru może dochodzić w strefie brzegowej do 100 km/h, a w głębi lądu od 30 km/h do 90 km/h. Należy się spodziewać powyrywanych drzew z korzeniami, zerwanych linii napowietrznych i dachów, uszkodzonych kominów i wież. Kolejne województwa, gdzie wydano ostrzeżenia (tym razem pierwszego stopnia), to: lubuskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Tutaj spodziewany jest wiatr o prędkości 30-50 km/h, a w porywach osiągający 70 km/h. Możliwe są uszkodzenia drzewostanu oraz linii napowietrznych.

We wszystkich tych częściach kraju ostrzeżenia obowiązywać będą do wtorku do godziny 15.

IMGW rozszerzyło dziś obszary, na których wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia. Są to województwa: łódzkie, mazowieckie, śląskie, świętokrzyskie, lubelskie, małopolskie i podkarpackie. Tutaj spodziewany jest wiatr o prędkości od 25 km/h w świętokrzyskim do 90 km/h na śląsku. W Beskidach i Bieszczadach przewiduje się prędkość wiatru dochodzącą do 100 km/h, a w Tatrach nawet do 110 km/h, co w połączeniu z padającym śniegiem może powodować bardzo niebezpieczne zamiecie śnieżne. W tych województwach ostrzeżenia obowiązywać będą do wtorku do godziny 20.

Układy baryczne nad Europą:
MAPA 1
MAPA 2
MAPA 3

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!